Dieta

Sernik dla cukrzyka – smaczne i zdrowe ciasto bez grama białego cukru

sernik dla cukrzyka

Sernik dla cukrzyka? Nawet jeśli jesteś na ścisłej diecie, nie musisz rezygnować z kawałka puszystego ciasta z masy serowej. Sprawdź, na co możesz zamienić biały cukier, by obniżyć indeks glikemiczny potrawy i uniknąć problemów z insuliną. Poznaj przepis!

Przejście na dietę cukrzycową nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych słodkości. Oczywiście musisz uważać na to, co spożywasz, ale od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Lubisz piec domowe ciasta? Dowiedz się, jak zrobić sernik dla cukrzyka, pozbawiony nadmiaru tłuszczu i cukru. Mogą go spożywać nie tylko diabetycy, ale także każdy, kto chce ograniczyć niezdrowe słodycze w swojej diecie.

Jakie słodycze możesz jeść na diecie cukrzycowej?

Przestrzeganie diety i kontrolowanie ilości spożywanych węglowodanów prostych jest bardzo ważne zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i typu 2. Diabetycy powinni przede wszystkim unikać węglowodanów prostych i produktów o wysokim indeksie glikemicznym, szybko podnoszących poziom cukru we krwi. Nie oznacza to jednak, że chorując na cukrzycę, nie możesz spożywać żadnych słodyczy. Ważne jest jedynie, by zastępować biały cukier zdrowszymi zamiennikami oraz by unikać wysokokalorycznych, tłustych dodatków.

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, najlepiej wybieraj specjalne słodycze dla cukrzyków lub… upiecz ciasto w domu. Wówczas będziesz mieć pod kontrolą jego skład i wartości odżywcze. Na początek polecamy szybki i prosty przepis na sernik dla cukrzyka. To ciasto na pewno ci się uda!

Dlaczego tradycyjny sernik nie jest odpowiedni dla cukrzyków?

Zwykłe serniki dostępne w cukierniach lub pieczone w domowych piekarnikach nie nadają się dla cukrzyków. Przede wszystkim chodzi o wysoką zawartość białego cukru. Problemem jest także masło lub margaryna dodawane – powodują one, że spód ciasta zawiera sporo tłuszczu. Już niewielka porcja takiego sernika może podnieść stężenie glukozy we krwi u osoby chorej do niebezpiecznego poziomu.

Przeczytaj:  Czy cukrzyk może jeść czereśnie?

Przepis na sernik dla cukrzyka

Chcesz upiec ciasto dla siebie, a może będziesz gościć osobę chorą na cukrzycę? Wykorzystaj ten przepis na sernik dla diabetyka. Dlaczego ten przysmak można spożywać bez obaw o problemy ze stężeniem cukru we krwi? Zastępując cukier ksylitolem, możesz nie tylko obniżyć jego kaloryczność, ale także ograniczyć ilość węglowodanów prostych. Brak mąki pszennej powoduje także, że ciasto nadaje się dla osób na diecie bezglutenowej.

Jak zrobić sernik dla cukrzyka? Przygotuj następujące składniki:

  • 1 kg twarogu mielonego (może być gotowy, z wiaderka);
  • 5 jajek;
  • 150 gramów erytrolu lub ksylitolu – pamiętaj, że słodziki mają mniej intensywny smak niż cukier, ale jeśli lubisz mało słodkie serniki, możesz ich dodać nieco mniej;
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru;
  • łyżka mąki ziemniaczanej;
  • łyżeczka proszku do pieczenia;
  • łyżeczka soku z cytryny;
  • pół tabliczki gorzkiej czekolady.

Ten prosty deser dla cukrzyka przyrządzisz w kilku krokach:

  1. Oddziel białka od żółtek.
  2. Ubij żółtka z erytrolem lub ksylitolem na puszystą masę.
  3. Następnie dodaj budyń, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia i twaróg i zmiksuj całość do uzyskania jednolitej masy.
  4. W osobnym naczyniu ubij białka na sztywną pianę.
  5. Dodaj pianę do ciasta i wymieszaj całość.
  6. Na koniec wlej sok z cytryny.
  7. Wylej masę do foremki wyłożonej papierem do pieczenia.
  8. Włóż ciasto do zimnego piekarnika, a następnie rozgrzej go do temperatury 180 stopni.
  9. Piecz około 50-60 minut.
  10. Po upieczeniu wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i poczekaj, aż ciasto wystygnie.
  11. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej, w garnuszku na gazie lub w mikrofalówce i polej ciasto.
  12. Dodatkowo możesz udekorować sernik malinami, borówkami lub innymi owocami odpowiednimi dla diabetyków.

Desery dla cukrzyka sprawdzą się u każdego, kto chce wprowadzić zdrowe słodycze do swojej diety. Sernik z ksylitolem zamiast cukru jest niskokaloryczny, a dzięki dodatkowi sera i budyniu waniliowego smakuje tak samo jak jego tradycyjny odpowiednik. Spróbuj koniecznie!

Przeczytaj:  Mąka dla cukrzyka. Jaki rodzaj wybrać?
Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

9komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *