Dieta

Obiad dla cukrzyka – szybkie i proste przepisy kulinarne

obiad dla cukrzyka

Obiad to najważniejszy (i zwykle największy) posiłek w ciągu dnia. Na diecie cukrzycowej nie musi być on monotonny albo niesmaczny. Poznaj sprawdzone przepisy na pyszny obiad dla cukrzyka i całej rodziny!

Obiad dla cukrzyka nie musi być wyzwaniem! Choć może się wydawać, że będzie to zadanie wymagające, posiłek dla diabetyka przygotujesz równie szybko i sprawnie, co dania dla reszty rodziny! Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Przykładowy jadłospis dla diabetyka

Posiłki dla diabetyka trzeba dobrze zbilansować tak, aby nie podnosić znacząco poziomu cukru we krwi chorego. Wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne! Warto jednak zdawać sobie sprawę nie tylko z kaloryczności poszczególnych produktów, ale też ich indeksu glikemicznego. Wówczas gotowanie będzie dużo łatwiejsze! Inspiracją może być jadłospis dla cukrzyka przygotowany z ogólnodostępnych produktów. Osoby chore na cukrzycę wciąż przecież mogą jeść smacznie i zdrowo!

  1. Na śniadanie w diecie cukrzycowej może pojawić się np. pyszna jajecznica z pomidorami albo kanapki z pastą z tuńczyka i sałatą (pamiętaj jedynie, aby wybierać pieczywo razowe lub żytnie!).
  2. Na drugie śniadanie zaserwuj sałatkę owocową na bazie dozwolonych owoców (jabłka, kiwi, cytrusy) albo szybkie kanapki z chudą wędliną i ogórkiem.
  3. Obiad dla cukrzyka mogą stanowić pulpeciki rybne (np. z dorsza albo mintaja) ugotowane na parze w towarzystwie ziemniaczków i surówki albo zupa pieczarkowa na bazie mięsa drobiowego.
  4. Pyszny podwieczorek? W diecie cukrzyka może pojawić się koktajl mleczny! Wystarczy zblendować kefir albo maślankę z ulubionymi owocami! Można do takiego dania dodać również kakao!
  5. Na kolację warto przygotować zapiekankę brokułową albo sałatkę z fasoli, grubej kaszy (może to być np. kasza bulgur) i papryki lub ogórka. Duża ilość warzyw w potrawach pomoże w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych!
Przeczytaj:  Czy cukrzyk może jeść gołąbki?

Obiad dla cukrzyka na słodko

Czy w diecie cukrzycowej mogą pojawić się słodkie obiady? Oczywiście! Zbilansowana dieta sprawia, że możesz spożywać dokładnie takie posiłki, jakie lubisz! Kluczem jest dobór odpowiednich składników i właściwe ich łączenie. Obiad dla diabetyka o niskim indeksie glikemicznym to np. dziki ryż na słodko! Jak go przyrządzić? Potrzebne będą:

  • 70 g ryżu;
  • 100 g chudego twarogu;
  • 50 g jogurtu naturalnego;
  • duże, słodkie jabłko;
  • 1 łyżeczka cynamonu;
  • łyżeczka ulubionego słodzidła (erytrytolu, ksylitolu albo słodzika);
  • opcjonalnie: kilka orzechów.
  1. Ryż ugotuj na sypko.
  2. W międzyczasie połącz jogurt z twarogiem i wymieszaj, aby uzyskać kremową konsystencję.
  3. Do mieszanki dodaj słodzidło i ponownie wymieszaj.
  4. Teraz wyłóż na talerz gotowy ryż, wylej na niego twaróg z jogurtem, a na wierzchu ułóż pokrojone w kostkę jabłko.
  5. Całość posyp cynamonem i orzechami.

Jeśli chcesz, możesz też nieco zmodyfikować ten przepis. Ugotowany ryż wymieszaj z masą twarogową i wyłóż do naczynia żaroodpornego. Na wierzchu ułóż starte na tarce jabłko wymieszane z cynamonem. Zapiecz całość kilka minut w nagrzanym do 180°C piekarniku. Doprowadzanie piekarnika do porządku bywa czasami niezwykle uciążliwe i warto wiedzieć, jak tę pracę sobie ułatwić!

Dieta cukrzycowa – przepisy kulinarne na zupy

Świetnym pomysłem na obiad dla cukrzyka może być pożywna zupa. Przy jej przygotowywaniu ograniczać może cię tylko wyobraźnia! Zależnie od tego, jakie dodatki dodasz do podstawowego wywaru, otrzymasz różnorodne zupy!

  1. Zacznij od ugotowania dużej ilości bulionu.
  2. Do jego przygotowania użyj chudego mięsa, ryb albo samych warzyw. Nie przesadzaj jednak z solą i pieprzem!
  3. Bulion podziel na porcje i zamroź. Dzięki temu, kiedy tylko przyjdzie ci ochota na zupę, przygotujesz ją szybko i sprawnie.
  4. Wystarczy podgrzać wywar i dodać do niego wybrane warzywa.
  5. Następnie zupę możesz zblendować. Tak powstanie pożywna zupa krem.
Przeczytaj:  Co może jeść cukrzyk bez ograniczeń, czyli dieta przy cukrzycy

Dania dla cukrzyków przygotowuj głównie w oparciu o dozwolone warzywa, które nie mają zbyt wielu węglowodanów. Lepiej więc niż np. potrawa z dużą ilością marchewki sprawdzi się zupa selerowa albo pietruszkowa. Osoby chorujące na cukrzycę mogą także zajadać się zupami takimi jak pieczarkowa, kalafiorowa czy brokułowa!

Wytrawny obiad dla cukrzyka

Co jeszcze możesz podać na obiad dla cukrzyka, aby nie zaburzyć leczenia cukrzycy typu 2 lub 1? Świetnie sprawdzą się dania mięsne albo rybne! Pulpeciki z dorsza, podane z ziemniaczkami lub brązowym ryżem w towarzystwie surówki (kapustka pekińska lub sałata, papryka, pomidor, odrobina kukurydzy) na pewno zaspokoi gust nie jednego smakosza. Przy okazji danie będzie niskokaloryczne i naprawdę pyszne!

Cukrzyk może również spróbować kaszotta z kurczakiem (albo dowolnymi, innymi dodatkami). Jak je przygotować? Potrzebne będzie:

  • 80 g grubej kaszy (np. pęczak);
  • 150 g mięsa z kurczaka (może być pierś lub mięso z udka);
  • 200 g kalafiora
  • 1 mała marchewka;
  • 300 ml domowego bulionu;
  • 150 g selera naciowego;
  • natka pietruszki;
  • 1 łyżeczka curry;
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek.
  1. Podpraż kaszę na patelni i dodaj oliwę.
  2. Mięso podziel na mniejsze części i dodaj do kaszy.
  3. Obsmaż do zrumienienia, a potem zalej zawartość patelni połową bulionu.
  4. Dodaj pokrojoną marchewkę i seler naciowy oraz kalafiora podzielonego na różyczki.
  5. Wsyp też curry i wymieszaj.
  6. Kiedy danie wchłonie płyn, dolej resztę bulionu.
  7. Przykryj i duś na małym ogniu.
  8. Kiedy kaszotto wchłonie cały płyn, a kasza będzie miękka, obiad gotowy!
  9. Przed podaniem posyp danie posiekaną natką pietruszki.

Obiad dla cukrzyka może przybrać postać bardzo zdrowego i smacznego dania. Wystarczy odrobina pomysłowości w kuchni! Zainspiruj się naszymi przepisami, a potem twórz własne połączenia. Dla zdrowia własnego i twoich bliskich!

Anna Kondziela
584 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *