Dieta

Czy cukrzyk może jeść gołąbki?

czy cukrzyk może jeść gołąbki

Gołąbki to tradycyjne danie kuchni polskiej, które smakuje większości osób. Ich przygotowanie nie jest trudne, a składniki są dostępne w każdym sklepie spożywczym. Jednak obecnie jest coraz więcej diabetyków, dlatego w tym artykule wyjaśniamy, czy cukrzyk może jeść gołąbki.

Czy cukrzyk może jeść gołąbki?

Aby się dowiedzieć, czy cukrzyk może jeść gołąbki, zapoznajmy się z ich składem. Zazwyczaj farsz składa się z mielonego mięsa, ryżu, cebuli i przypraw zawiniętych w liście kapusty. Całość jest duszona w sosie pomidorowym. Tak więc większość składników nie podnosi znacząco poziomu cukru we krwi, jeśli spożywa się je osobno i w niewielkich ilościach. Jednak w połączeniu ze sobą mięsko, ryż, kapusta i sos nie są lekkostrawne i niskokaloryczne. Lepiej zdecydować się na lżejszą wersję gołąbków, którą przedstawiamy poniżej.

Przepis na gołąbki dla cukrzyków

Tradycyjne polskie gołąbki można także wykonać w wersji z niskim indeksem glikemicznym. Wystarczy po prostu zamienić kilka składników na inne. Od białego ryżu zdrowszy jest brązowy ryż lub kasza gryczana czy jęczmienna. Można też go zastąpić startymi warzywami, na przykład cukinią. Mięso wieprzowe lepiej zastąpić indyczym. Mięso z indyka ma wysoką ilość białka i niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i sodu, co jest bardzo ważne, zwłaszcza przy cukrzycy typu 2.

Przepis na dietetyczne gołąbki krok po kroku:

  1. Obierz i posiekaj cebulę, a następnie podsmaż na oliwie.
  2. Mięso mielone z indyka wymieszaj z cebulą, przyprawami i ryżem lub kaszą. 
  3. Farsz zawiń w liście kapusty.
  4. Ułóż gołąbki w naczyniu żaroodpornym i polej domowym przecierem pomidorowym lub pomidorami z puszki. 
  5. Całość zapiekaj przez 45-50 minut w temperaturze 180°C.
Przeczytaj:  Co może jeść cukrzyk bez ograniczeń, czyli dieta przy cukrzycy
Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

4komentarze

  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *