Dieta

Kolacja dla cukrzyka – co możesz zjeść wieczorem?

kolacja dla cukrzyka

Kolacja dla cukrzyka to ważny posiłek, którego nie powinno się pomijać. Znaczenie ma jednak nie tylko to, jak jesz, ale również to, co znajduje się na twoim talerzu. Jak skomponować zdrową kolację z różnorodnych składników? Sprawdź nasze porady!

Cukrzyca to choroba, która wciąż kojarzy się z poważnymi ograniczeniami w odżywianiu. Jako diabetyk nie jesteś jednak skazany na nudną, monotonną dietę. Twoja kolacja dla cukrzyka może być równie bogata w sezonowe produkty i składniki odżywcze jak w przypadku osób zdrowych. Poznaj zasady zdrowego żywienia dla diabetyków i wykorzystaj nasze pomysły!

Dlaczego kolacja w diecie cukrzyka jest tak ważna?

Aby uniknąć nocnego wzrostu glikemii, poziom cukru mierzony przed snem powinien wynosić maksymalnie 100-140 mg/dl. Choć na poziom glukozy we krwi ma wpływ wszystko, co jesz w ciągu dnia (w tym śniadanie czy obiad dla cukrzyka), najbardziej liczą się składniki twojej kolacji. Jeśli zadbasz o to, by twój ostatni posiłek przed snem był bogaty w produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz błonnik, spowolnisz wchłanianie cukrów przez organizm i zapewnisz sobie stabilny poziom glukozy przez całą noc. Unikniesz w ten sposób zarówno hiperglikemii, jak i hipoglikemii.

Co może się stać, gdy nie będziesz przestrzegać zasad diety cukrzycowej?

Jeśli zamiast zdrowej kolacji dla cukrzyka zjesz ciężkostrawny posiłek białkowo-tłuszczowy, efektem może być wysoka wartość glikemii na czczo. Jest to związane z dwoma zjawiskami:

  • zjawisko Somogyi – w przypadku hipoglikemii nocnej wydzielają się hormony kontrregulujące, podnoszące poziom cukru, działają one jednak stopniowo i powodują wzrost stężenia glukozy dopiero w godzinach porannych;
  • zjawisko brzasku – organizm przygotowuje się do obudzenia, wydzielając glukozę z wątroby, jednak po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany proste i tłuszcze może to powodować hiperglikemię rano.
Przeczytaj:  Czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe? Ważna kwestia dla diabetyka!

Kiedy powinno się spożywać dwie kolacje?

Niekiedy możesz spotkać się z zaleceniami dla pacjentów mówiącymi o spożywaniu drugiej, lekkiej kolacji dla cukrzyka przed pójściem spać. W niektórych przypadkach jest to wskazane, jednak nie zawsze. Dwa posiłki przed snem powinno się spożywać w przypadku:

  • cukrzycy ciążowej – lekki posiłek z wymiennikami węglowodanowymi o 21-22 chroni przed hipoglikemią nocną oraz ketogenezą (powstawaniem ciał ketonowych jako źródła energii), a także przed głodzeniem płodu;
  • zażywania insuliny ludzkiej, która działa wolniej niż insulina analogowa i tabletki o działaniu hipoglikemizującym.

Przepisy na zdrową kolację dla cukrzyka

Co możesz jeść przed snem, by uniknąć typowych dla cukrzycy problemów? Te pomysły na kolację sprawdzą się zarówno przy cukrzycy typu 1, jak i typu 2:

  • pełnoziarnisty chleb z pastą z wędzonego łososia i awokado;
  • sałatka caprese – 1 pokrojony w plastry pomidor, 50 g mozzarelli, oliwa i listki bazylii;
  • grillowana pierś z kurczaka podawana z kaszą (gryczaną, pęczakiem, jęczmienną) i pieczonymi warzywami lub mieszanką warzyw na patelnię;
  • jogurt naturalny z płatkami;
  • kanapka z jajkiem, plasterkiem szynki drobiowej, ogórkiem lub pomidorem;
  • sałatka z dodatkiem niskokalorycznego sera (np. fety), ogórka, pomidora, papryki, ulubionych pestek lub nasion;
  • serek wiejski ze szczypiorkiem i rzodkiewką, pieczywo razowe;
  • zupa krem z batatów.

Gdy dojdziesz do wprawy, bez problemu samodzielnie skomponujesz własną kolację dla cukrzyka. Pamiętaj przy tym jedynie, by przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • posiłek powinien być bogaty w białka i węglowodany złożone;
  • w każdej kolacji powinny się znajdować warzywa;
  • unikaj tłuszczów i cukrów prostych – kolacja białkowo-tłuszczowa podnosi cukier po kilku godzinach, co może skutkować wysokim stężeniem cukru we krwi rano;
  • wbrew popularnym mitom możesz spożywać owoce, ale staraj się jeść je na surowo i wybierać te o niższym indeksie glikemicznym;
  • dostosuj jadłospis do swojego zapotrzebowania energetycznego, tak aby nie czuć głodu w nocy.
Przeczytaj:  Czy cukrzyk może jeść jabłka?

Życie cukrzyka nie musi się wiązać z poważnymi ograniczeniami w diecie. Przekonaj się, że lista produktów, które możesz bezpiecznie spożywać, jest dłuższa, niż myślisz, a obiad czy śniadanie dla cukrzyka mogą być smaczne!

Anna Kondziela
585 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *