Porady

Wpływ cukrzycy na zdrowie jamy ustnej – wszystko, co musisz wiedzieć!

cukrzyca a zdrowie

Cukrzyca to poważna choroba, z którą boryka się wiele osób. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że może ona wpływać negatywnie na zdrowie jamy ustnej. 

Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju chorób przyzębia, a także próchnicy. Jednak odpowiednia profilaktyka i dbanie o higienę jamy ustnej to czynniki, które mogą sprawić, że będziesz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Czym jest cukrzyca i jaki ma wpływ na zdrowie jamy ustnej? Jak odpowiednio dbać o zęby, gdy chorujesz na cukrzycę? Sprawdź!

Czym jest cukrzyca?

Na cukrzycę cierpi wiele osób. Jest ona chorobą metaboliczną, która polega na nieprawidłowym wydzielaniu insuliny. To właśnie insulina jest odpowiedzialna za regulowanie poziomu cukru we krwi. Nie da się ukryć, że omawiane schorzenie może wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Osoba borykająca się z tym schorzeniem musi wykazać się dużą odpowiedzialnością – zazwyczaj konieczna jest zmiana stylu życia i stosowanie się do dosyć restrykcyjnych zaleceń lekarza prowadzącego. 

Jak cukrzyca wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Każda osoba chorująca na cukrzycę z pewnością wie, że to schorzenie zmniejsza zdolności regeneracyjne tkanek w organizmie. To jednak nie wszystko, bakterie w jamie ustnej rozwijają się znacznie szybciej i mogą powodować zapalenie przyzębia. Nie da się ukryć, że leczenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zapaleniem w obrębie jamy ustnej jest znacznie trudniejsze w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. Objawy zapalenia przyzębia, które od razu powinny wzbudzić niepokój i skłonić cię do konsultacji z lekarzem to między innymi:

 • krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów,
 • odsłanianie szyjek zębowych,
 • zaczerwienienie dziąseł,
 • obrzęk,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • ruchomość zębów.
Przeczytaj:  Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonać, szczególnie u kobiet z cukrzycą?

Zdecydowanie nie powinno się lekceważyć wymienionych objawów, niezależnie od tego, czy pacjent choruje na cukrzycę, czy jest całkowicie zdrowy.

Uciążliwe dolegliwości u cukrzyków

Jeśli chorujesz na cukrzycę, możesz być bardziej podatny na różne schorzenia w obrębie jamy ustnej. Wiele z nich wywołuje uciążliwe dolegliwości. Zalicza się do nich między innymi:

 • pieczenie ust i języka,
 • pękające kąciki ust,
 • wolne gojenie ran w obrębie jamy ustnej,
 • zapalenie w obrębie jamy ustnej,
 • odczuwanie suchości w ustach.

Wymienione dolegliwości mogą występować u osób cierpiących na cukrzycę. Warto również pamiętać, że cukrzyca może spowodować odrzucenie implantu zęba, objawy powinny skłonić pacjenta do konsultacji z lekarzem wykonującym zabieg. Omawiana choroba wpływa na wolniejsze gojenie się ran i zwiększa ryzyko infekcji po zabiegu dentystycznym. Oczywiście nie oznacza to, że jest ona bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów i wykonywania innych zabiegów. 

Jak dbać o zęby, jeśli chorujesz na cukrzycę?

Z pewnością zastanawiasz się, jak zadbać o swój uśmiech i zdrowie jamy ustnej. Na co szczególną uwagę powinny zwrócić osoby chorujące na cukrzycę? Każdy, kto pragnie mieć zdrowie i białe zęby, przede wszystkim musi pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Jeśli szukasz sprawdzonych specjalistów, koniecznie odwiedź galerię uśmiechu, zespół profesjonalnych lekarzy z pewnością zadba o twój uśmiech. Poza tym niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, która pozwoli uchronić się przed różnymi schorzeniami w obrębie jamy ustnej. Pielęgnacja to podstawa – mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych, płynów do higieny jamy ustnej i innych preparatów, które mają na celu zapobiegać rozwojowi bakterii. To jednak nie wszystko. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym uśmiechem, koniecznie zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę i zrezygnuj z używek takich jak papierosy. 

Cukrzyca wpływa niekorzystnie na zdrowie jamy ustnej. Właśnie dlatego osoby borykające się z tą chorobą powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan zębów u stomatologa.

Przeczytaj:  Czy można wstawić implanty zębów mając cukrzycę?

Zobacz także:

  None Found
Anna Kondziela
127 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Cukrzyca alkoholowa - do czego może doprowadzić?

Cukrzyca alkoholowa, choć nie jest powszechnie znanym stanem, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się, jak nadmierne spożycie…
Porady

Fakty i mity na temat badań krwi w cukrzycy.

Cukrzyca to temat, który budzi wiele emocji i pytań. Jednym z nich są badania krwi. Jakie są fakty, a które informacje to…
Porady

Czy otyłość i depresja to choroby XXI wieku?

W epoce postępu technologicznego i przyspieszonego tempa życia, ludzkość zetknęła się z nowymi wyzwaniami zdrowotnymi. Dwie główne choroby, które zdają się dominować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *