Świeże owoce zerwane prosto z drzewa, to jedne z najlepszych smaków lata. Poza tym mówi się, że owoce to samo zdrowie. Jednak diabetycy muszą pamiętać o tym, że niektóre z nich zawierają spore ilości cukru. Wyjaśniamy, czy cukrzyk może jeść czereśnie.
Korzyści z jedzenia czereśni
Czereśnie to niskokaloryczne owoce, które są bogate w błonnik i witaminę C oraz przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze są cenne dla zdrowia, bo chronią organizm przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, które mogą prowadzić do chorób serca, chorób nowotworowych i innych schorzeń. Czereśnie zawierają także antocyjany. To naturalne związki pochodzenia roślinnego, które zmniejszają stany zapalne i uszczelniają naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawiają działanie układu krążenia. Jak widać, jedzenie czereśni ma wiele korzyści zdrowotnych, ale czy cukrzyk może jeść czereśnie?
Czy cukrzyk może jeść czereśnie?
Cukrzyk może jeść czereśnie, ale tylko w niewielkich ilościach, bo są one bogate w naturalny cukier. Trzeba pamiętać o tym, że każdy diabetyk ma inną tolerancję na węglowodany, dlatego powinno się monitorować poziom cukru we krwi i konsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby opracować odpowiedni plan żywieniowy. Warto wiedzieć, że owoce nie powinny być jedzone wieczorem. Oczywiście owoce najlepiej jeść świeże, a nie przetworzone. Z diety cukrzyka lepiej wyeliminować dżemy, konfitury i soki, które zawierają duże ilości cukru. Dopuszczalne są naturalne słodziki, takie jak stewia, ksylitol i erytrytol. Owoce wskazane dla diabetyka, to takie, które mają niski indeks glikemiczny. Należą do nich między innymi: jeżyny, porzeczki, jagody, agrest, borówki, truskawki, wiśnie i jabłka.