Dieta

Czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe? Ważna kwestia dla diabetyka!

czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe

Specjaliści pytani o to, czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe, najczęściej odpowiadają, że nie – a to ze względu na obecność skrobi oraz wysoki indeks glikemiczny. Wprawdzie mają niewiele kalorii i często sięgają po nie osoby, które chcą zgubić nadmiarowe kilogramy, to ewentualne korzyści są zbyt małe w stosunku do ryzyka ciężkich powikłań.

Odżywianie u diabetyków a wafle ryżowe w diecie

Wafle ryżowe są popularnym produktem spożywczym. Często pojawiają się w jadłospisie osób dbających o zdrowie, ze względu na niską kaloryczność i prostotę spożycia – jednak dość szybko po zjedzeniu pojawia się uczucie głodu. Czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe? Trudno o jednoznaczną odpowiedź – każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie.

Jedzenie takich przekąsek teoretycznie byłoby możliwe po zachowaniu wielu dodatkowych środków ostrożności:

  • niewielka ilość i częstotliwość;
  • łączenie wafli z tłuszczami, białkami i błonnikiem, które powinny spowolnić wchłanianie węglowodanów;
  • ciągłe monitorowanie poziomu cukru i glukozy we krwi.

Wartości odżywcze i indeks glikemiczny wafli ryżowych

Wafle ryżowe są źródłem węglowodanów, które są źródłem energii i podnoszą poziom cukru we krwi. Dlatego ważne jest, aby diabetycy kontrolowali ilość spożywanych węglowodanów oraz monitorowali poziom cukru we krwi.

Indeks glikemiczny (IG) jest miarą, która określa, jak szybko dany produkt spożywczy wpływa na wzrost poziomu cukru we krwi. Im wyższy indeks, tym szybsze jest podnoszenie się poziomu cukru. Niestety, wafle ryżowe mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że mogą powodować szybkie podniesienie się poziomu cukru we krwi. Dlatego diabetycy powinni spożywać wafle ryżowe jedynie w drodze kontrolowanego wyjątku. Możliwe, że lekarz zaleci całkowitą rezygnację z tego produktu. Wtedy pozostaje się dostosować do polecenia specjalisty.

Przeczytaj:  Sernik dla cukrzyka – smaczne i zdrowe ciasto bez grama białego cukru

Czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe – alternatywy

Wśród dodatków, które mogłyby osłabić negatywny wpływ wysokiego IG wafli na organizm diabetyka, dietetycy najczęściej wymieniają:

  • awokado;
  • twaróg;
  • warzywa bogate w błonnik.

Niskokaloryczne warzywa można jeść na surowo lub pieczone, jako przekąskę czy dodatek do głównych, prawidłowo skomponowanych posiłków. Alternatywą dla wafli ryżowych mogą być wafle pełnoziarniste. Mają niski indeks glikemiczny i większą zawartość błonnika.Czy cukrzyk może jeść wafle ryżowe? Teoretycznie tak. Ostatecznie najlepiej dla pacjenta, aby dopytać swoich lekarzy prowadzących o szczegółowe instrukcje w zakresie diety. Również w przypadku pojedynczych artykułów spożywczych, co do których chory ma jakiekolwiek wątpliwości.

Anna Kondziela
584 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *