Dieta

Jaki chleb dla diabetyków jest najlepszy?

chleb dla diabetyków

Diabetyk musi zwracać uwagę na to, co je, by nie doprowadzić do zaostrzenia się cukrzycy. W jego życiu dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Niejednokrotnie osoby z cukrzycą muszą zmienić całkowicie swoje nieprawidłowe odżywianie. Niestety nie wszystkie produkty, które jedzą na co dzień, będą jego sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą, zwłaszcza z typem 2. Na uwagę zasługuje chleb, spożywany na co dzień. Jaki chleb dla diabetyków wybrać? Czym się kierować w wyborze? Przeczytaj o tym w artykule!

Dieta cukrzyka

Jeśli cierpisz na cukrzycę, powinieneś nieco zmodyfikować swoją dotychczasową dietę. W czasie tej choroby obowiązuje kilka zasad, których warto przestrzegać. Należy:

  • jeść regularnie;
  • zrezygnować z tłustych potraw;
  • ograniczyć spożywanie sacharydów, zwłaszcza prostych.

Musisz sięgać po jakościowe produkty o niskim indeksie glikemicznym, bogate w błonnik pokarmowy, np. ciemne pieczywo, warzywa, owsianki, kasze. Sięgaj także po:

  • owoce;
  • ryby;
  • przetwory mleczne;
  • białe mięso;
  • produkty roślinne.

Wyrzeczenia te mają na celu utrzymać kontrolę metaboliczną choroby. Przyczynią się również do spadku masy tłuszczowej, co poprawi twoją insulinooporność.

Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który pokazuje, jak bardzo wzrasta poziom glikemii we krwi po spożyciu produktu zawierającego węglowodany. Porównuje się wzrost glukozy we krwi po zjedzeniu żywności zawierającej 50 g węglowodanów z odwołaniem się do wzrostu cukru po spożyciu 50 g czystej glukozy.

Osoby chore na cukrzycę powinny zwracać uwagę na to, by był on jak najniższy. Skoki cukru we krwi są dla nich niewskazane ze względu na chorobę. Największy IG mają produkty przetworzone, słodycze, fast-food, białe pieczywo. Są szybko wchłaniane i przetwarzane przez organizm.

Przeczytaj:  Owoce dla cukrzyka – co można bezpiecznie włączyć do diety diabetyka?

Chleb dla diabetyków

Jako diabetyk nie musisz całkowicie rezygnować z wypieków. Zamień je na inne! Unikaj słodkich bułek i drożdżówek. Białe pieczywo, czyli zwykłe bułki i biały chleb również nie są dla ciebie wskazane. Wytwarza się je z mąki z oczyszczonego ziarna, przez co mają w sobie mało składników odżywczych i witamin. Dodatkowo posiadają dużo skrobi, ponieważ aż 60-80% (wysoki IG). Zamiast tego możesz zdecydować się na chleb o niskim IG, tzw. chleb dla cukrzyków. Wytwarza się go z innej mąki, np. żytniej, pszennej z pełnego przemiału lub robi chleb na zakwasie.

Jest to lepsza opcja niż zwykły chleb, ponieważ dzięki dodatkowym wartościom jest on lepiej wykorzystywany do pozyskania energii w ciągu dnia. Organizm nie przetrawi go zbyt szybko, nasyci cię na dłużej, dzięki czemu poczujesz głód nieco później.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pieczywa?

Przede wszystkim sprawdzaj skład chleba, jeśli jest pakowany. Im mniej składników użyto do jego produkcji, tym lepiej. Zwracaj uwagę także na wartość energetyczną. Wyrabiane chleby z różnych mąk mają różną kaloryczność. Dostosuj się do liczby kalorii rozpisanych na dany dzień.

Doskonale będzie, jeśli samodzielnie w domu zaczniesz wypiekać chleb dla siebie. Będziesz miał pewność, co dokładnie się w nim znajduje i możesz dodać swoje ulubione dodatki.

Przepis na chleb o niskim IG

W Internecie krąży wiele przepisów na różne pieczywa o niskim IG do zrobienia w domu. Nie jest to skomplikowany proces, dlatego warto wyrabiać chleb w domu. Jego smak będzie niepowtarzalny, a ty usatysfakcjonowany, że zrobiłeś go samodzielnie. Dodatkowo w domu rozniesie się piękny zapach świeżego bochenka.

Chleb razowy

Zalecane pieczywo dla diabetyków do wyrobienia w domu wyrabia się z pełnowartościowych mąk, np. razowej. Chleb z tej mąki jest łatwy w przygotowaniu, robi się go zdecydowanie szybciej niż chleb na zakwasie, który potrzebuje kilka godzin, by wyrosło ciasto.

Przeczytaj:  Pizza dla cukrzyków. Zdrowy posiłek, który zrobisz w domu

Do przygotowania chleba dla diabetyków potrzebujesz:

  • 500 g mąki pszennej razowej typ. 2000;
  • 7 g drożdży instant – mała saszetka;
  • 500 ml wody – 2 szklanki;
  • 1 łyżka oliwy lub innego oleju roślinnego;
  • 2 płaskie łyżeczki soli;
  • 1 łyżeczka cukru;
  • 100 g wybranych pestek i nasion.

Procedura przygotowania krok po kroku:

  1. Wymieszaj ze sobą wszystkie suche składniki.
  2. Następnie dodaj wodę i oliwę.
  3. Nie ugniataj ciasta, ale wymieszaj je łyżką.
  4. Otrzymane kleiste ciasto pozostaw na około 2 godziny do wyrośnięcia pod ściereczką lub folią spożywczą.
  5. Przełóż do natłuszczonej foremki i ponownie odczekaj by wyrosło, tym razem 30 minut.
  6. Piecz przez 45 minut w 210°C i gotowe!
Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

8komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *