Warzywa dla cukrzyka to sposób na zachowanie różnorodnej diety, a także na dostarczenie wartościowych składników odżywczych bez ryzyka wzrostu poziomu cukru we krwi. Sprawdź, jakie rodzaje warzyw powinno się spożywać najczęściej.
Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę żywienia u wszystkich osób dbających o zdrowie. Nie inaczej jest w diecie diabetyków. W przypadku osób chorych na cukrzycę duże znaczenie ma jednak to, jakie warzywa wybierasz. Które z nich będą odpowiednie, a których lepiej unikać? Sprawdź!
Dlaczego warzywa są tak ważne w diecie cukrzycowej?
Jadłospis osób chorych na cukrzycę powinien spełniać określone wymagania. Ważne jest dostarczanie w pożywieniu dużej ilości węglowodanów złożonych, białka i błonnika. Składnikami niepożądanymi są natomiast cukry proste i nasycone kwasy tłuszczowe.
Dzięki obecności warzyw w każdym posiłku możesz osiągnąć ten cel. Większość z nich doskonale nadaje się dla diabetyków. Warzywa dla cukrzyka ułatwiają kontrolowanie poziomu glukozy – zawartość błonnika i węglowodanów złożonych pozwala spowolnić wchłanianie cukru do krwi. Dzięki temu diabetycy mogą uniknąć nagłego wzrostu poziomu glukozy.
Warzywa są także sposobem na zwiększenie różnorodności diety. Osoby chore na cukrzycę typu 1 i 2 muszą pogodzić się z ograniczeniami w jadłospisie – nie powinny np. spożywać białego pieczywa, makaronów czy wysoko przetworzonych produktów. Dzięki warzywom sezonowym lub mrożonym zmiany są dla nich łatwiejsze. Mogą nadal odżywiać się smacznie, a zarazem zdrowo.
Wybierz najlepsze warzywa dla cukrzyka
Gdy wybierasz warzywa dla cukrzyka, zwróć uwagę na ich indeks glikemiczny. To wartość pokazująca, jak spożycie danego produktu wpływa na wzrost ilości cukru we krwi. Należy wybierać warzywa o niskim IG. Są to np.:
- pomidor;
- ogórek;
- cukinia;
- por;
- surowa marchew;
- kapusta;
- rzodkiewka;
- papryka;
- cebula;
- kalafior;
- brokuł;
- szpinak;
- pieczarki i inne grzyby;
- seler korzeniowy lub naciowy.
Najlepiej, jeśli na twoim talerzu znajdą się warzywa świeże – mają one niższy indeks glikemiczny niż gotowane czy pieczone.
Jakich warzyw unikać, gdy chorujesz na cukrzycę?
Idealnie, jeśli warzywa stanowią połowę twojego talerza. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie są odpowiednie dla diabetyków. Wysoki indeks glikemiczny mają np. dynia, gotowane ziemniaki, bataty, fasola, soczewica czy kukurydza. Unikaj także podnoszących kaloryczność dodatków, np. sosów na bazie masła lub śmietany. Staraj się nie jeść warzyw smażonych w głębokim tłuszczu.
Dania, w których możesz wykorzystać warzywa
Nie wiesz, w jaki sposób włączyć warzywa dla cukrzyka do swojej diety? Oto kilka pomysłów:
- sałatki z ulubionymi dodatkami – chudym mięsem, pestkami, orzechami i nasionami, lekkimi serami;
- warzywa duszone lub pieczone z sosem;
- zapiekanki;
- surówki;
- warzywa pokrojone w słupki i jedzone z hummusem lub innymi pastami kanapkowymi;
- dania jednogarnkowe;
- pizza dla cukrzyków na warzywnym spodzie;
- makaron lub kasza z warzywami.
Chcesz mieć dobre wyniki badań? Zacznij od podstaw – wprowadź do diety warzywa i owoce dla cukrzyka!