Dieta

Czy cukrzyk może jeść ziemniaki?

czy cukrzyk może jeść ziemniaki

Ziemniaki wchodzą w skład wielu wyśmienitych dań. Czy są lekkostrawne? Czy cukrzyk może jeść ziemniaki? Odpowiadamy na to pytanie oraz wyjaśniamy, czym jest cukrzyca i na czym polega zdrowa dieta.

Co to jest cukrzyca? 

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, która charakteryzuje się zaburzonym wydzielaniem insuliny, wytwarzanej przez trzustkę. Jej objawy mogą być różne, w zależności od typu choroby, ale najczęściej są to:

  • przewlekłe zmęczenie i senność;
  • zwiększona podatność na infekcje;
  • zaburzenia widzenia;
  • zwiększone pragnienie;
  • trudno gojące się rany.

Przyczyny choroby mogą być środowiskowe lub genetyczne. Poza tym do cukrzycy może się także przyczyniać niewłaściwa dieta i otyłość. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby cukrzyk zwracał uwagę na to, co pojawia się na jego talerzu.

Jak powinna wyglądać dieta cukrzyka?

Dieta cukrzyka wymaga eliminacji produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i większości wyrobów cukierniczych oraz słodzonych napojów. W jadłospisie cukrzyka powinien występować błonnik, bo opóźnia on wchłanianie glukozy, dzięki czemu pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Błonnik znajduje się w warzywach, niektórych owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Ważne jest też białko, którego źródłem mogą być ryby, jaja, drób i orzechy.

Czy cukrzyk może jeść ziemniaki, makaron i ryż?

Tradycyjna polska kuchnia zawiera wiele dań, które zawierają ziemniaki, makaron, albo ryż. Do tego te dania często są ciężkie oraz zawierają sporą ilość tłuszczu i kalorii. Tymczasem coraz więcej osób choruje na cukrzycę i musi unikać ciężkostrawnego pożywienia. Dlatego, też wiele osób zadaje sobie pytanie, czy cukrzyk może jeść ziemniaki, makaron albo ryż. Ziemniaki są źródłem cennych składników, ale mają wysoki indeks glikemiczny.  Oznacza to, że cukrzyk nie musi z nich rezygnować całkowicie, jednak powinny pojawiać się w jego diecie jedynie sporadycznie. Biały ryż i makaron lepiej zastąpić brązowym, mniej przetworzonym i z mniejszym indeksem glikemicznym.

Przeczytaj:  Dieta dla cukrzyka typu 2. Poznaj najważniejsze zasady
Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *