Wiele wyśmienitych dań zawiera w składzie jaja. Poza tym dla wielu osób jajka gotowane czy smażone stanowią główny składnik sytego śniadania. Wyjaśniamy, czy cukrzyk może jeść jajka i jakie jajka najlepiej kupować.
Czy cukrzyk może jeść jajka?
Jajka są wartościowym składnikiem zrównoważonej diety. Stanowią źródło białka i wielu składników odżywczych, witamin takich jak A, B2,B6, B12, D, E, K, fosforu, żelaza oraz kwasów tłuszczowych. Ale czy cukrzyk może jeść jajka? Jaja są lekkostrawne i posiadają wysoki indeks sytości. Zaspokajają głód na długi czas, dzięki czemu zmniejszają spożycie kalorii w kolejnych posiłkach. Zawierają niewielką ilość węglowodanów, co czyni je dobrym wyborem dla osób z cukrzycą.
Potrawy z jaj
Duże znaczenie dla zdrowia cukrzyka ma sposób przyrządzenia jaj. Chociaż same jajka są zdrowe i lekkostrawne, to często dodatki do nich już takie nie są. Najbardziej popularny dodatek do jaj, majonez zawiera duże ilości tłuszczu i kalorii. Jajka smażone, czyli jajecznice lub omlety powinny być spożywane z umiarem, bo ze względu na dodatek tłuszczu mają więcej kalorii. Najlepszym rozwiązaniem jest jajko gotowane na miękko, które zachowuje jak najwyższą ilość składników odżywczych.
Rodzaje jaj
Na jajach kupowanych w sklepie znajdują się oznaczenia, które określają sposób hodowli kur:
- 0 – jaja z chowu ekologicznego;
- 1 – jaja od kur z wolnego wybiegu;
- 2 – jaja od kur z chowu ściółkowego;
- 3 – jaja od kur z chowu klatkowego.
Sposób hodowli kur ma wpływ na wartość odżywczą jaj. Wiele badań pokazuje, że ekologiczne jaja mają wyższą wartość odżywczą w porównaniu do jaj od kur z chowu klatkowego.
Najbardziej popularne są jaja kurze, ale warto też pamiętać, że mamy do wyboru także jaja od perliczek czy kaczek.