Porady

Wyrywanie zęba nie takie straszne, jak je malują

wyrwanie zęba

Wyrywanie zęba wielu osobom kojarzy się skrajnie negatywnie. Nic dziwnego, jeden komplet zębów stałych musi nam wystarczyć na całe życie, a implanty są drogie i nie zawsze skuteczne. Czy usunięcie zęba to coś, czego należy się obawiać?

Chociaż dzisiejsza stomatologia jest na naprawdę wysokim poziomie, to wiele chorób i urazów mechanicznych wciąż powoduje konieczność usunięcia całego zęba lub jego pozostałości. Czy wyrywanie zęba to skomplikowany i groźny zabieg? Na co należy się przygotować przed wizytą w gabinecie? Sprawdź to w naszym artykule!

Co to jest wyrywanie zęba?

Wyrywanie zęba to zabieg stomatologiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu w kości. Ekstrakcja jest zwykle wykonywana przez dentystę lub chirurga szczękowego, a do znieczulenia obszaru wokół zęba stosuje się znieczulenie miejscowe. W niektórych przypadkach może być również zastosowana sedacja. Usunięty ząb może zostać zastąpiony sztucznym zębem, takim jak implant stomatologiczny.  Więcej na temat zębów przeczytasz w serwisie Dentinfo.

Usuwanie zębów jest ogólnie uważane za bezpieczne, ale wiąże się z pewnym ryzykiem, takim jak zakażenie i uszkodzenie okolicznych zębów.

Dlaczego ktoś może potrzebować wyrwania zęba?

Wyrywanie zęba to powszechny zabieg stomatologiczny, które wykonuje się z różnych powodów. Jednym z nich jest sytuacja, w której ząb uległ poważnej próchnicy. To oznacza, że ząb został zniszczony przez bakterie. Z czasem może to doprowadzić do infekcji, która może uszkodzić sąsiednie zęby. 

Innym powodem, dla którego ktoś może potrzebować usunięcia zęba, jest stłoczenie zębów w jamie ustnej. Oznacza to, że nie ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie zęby, w wyniku czego niektóre z nich mogą być krzywe lub nieprawidłowo ustawione. W niektórych przypadkach konieczne może być również usunięcie zębów w celu przygotowania do leczenia ortodontycznego. Usunięcie jednego lub kilku zębów może stworzyć więcej miejsca w jamie ustnej i ułatwić wyprostowanie pozostałych zębów. 

Przeczytaj:  Jak powinny odżywiać się osoby z cukrzycą?

Choć ekstrakcje zębów mogą wydawać się prostą procedurą, w rzeczywistości mogą być dość skomplikowane. W związku z tym powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę stomatologa.

Wyrywanie zęba – przebieg zabiegu

Najpierw obszar wokół zęba zostanie znieczulony miejscowo. Następnie dentysta użyje narzędzia zwanego elewatorem, aby poluzować ząb z jego zębodołu. Gdy ząb jest już poluzowany, można go usunąć za pomocą kleszczy. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie całego zęba wraz z niewielkim fragmentem otaczającej go kości. Po usunięciu zęba obszar ten zostanie przepłukany sterylną wodą, a na zębodół zostanie nałożona gaza, aby zatamować krwawienie. Cała procedura trwa zwykle mniej niż 30 minut, a większość pacjentów odczuwa po niej jedynie niewielki dyskomfort.

Zagrożenia i powikłania związane z usunięciem zęba

Usuwanie zębów jest powszechnie wykonywanym zabiegiem stomatologicznym, ale nie jest pozbawione ryzyka. Najczęstszym powikłaniem jest ból w miejscu ekstrakcji. Może on być spowodowany uszkodzeniem korzeni zębów podczas zabiegu lub stanem zapalnym otaczających tkanek. W niektórych przypadkach ból może być na tyle silny, że wymaga podania leków. 

Inne powikłania to zakażenie, siniaki i obrzęk. Zazwyczaj są one niewielkie i szybko ustępują samoistnie. Jednak w rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze komplikacje, takie jak uszkodzenie nerwów lub złamanie szczęki. Dlatego ważne jest, aby przed zabiegiem skonsultować się z dentystą w celu omówienia ryzyka i podjęcia decyzji, czy usunięcie zęba jest najlepszym rozwiązaniem.

Czego się spodziewać po usunięciu zęba?

Po usunięciu zęba normalne jest występowanie krwawienia i obrzęku. Aby pomóc w opanowaniu krwawienia, należy przez co najmniej 45 minut gryźć poduszkę z gazy. Przez kilka pierwszych dni możesz również przykładać lód do chorego miejsca. Aby zmniejszyć opuchliznę, należy spać z głową uniesioną na poduszkach. W razie potrzeby można również przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. 

Przeczytaj:  Czy diabetycy mogą korzystać z implantów zębowych?

Ważne jest, aby unikać picia przez słomkę i palenia tytoniu, ponieważ może to spowodować suchy zębodół, czyli stan, w którym skrzep krwi, który tworzy się w zębodole po ekstrakcji, ulega przemieszczeniu. 

W przypadku wystąpienia suchego zębodołu należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Przy odpowiedniej opiece większość osób szybko wraca do zdrowia po usunięciu zęba, odczuwając minimalny dyskomfort.

Wyrywanie zęba to niekiedy jedyna metoda leczenia. Z pewnością nie jest to zabieg przyjemny ani nieinwazyjny, ale odpowiednie przygotowanie do niego pozwala przejść przez całą procedurę szybko i stosunkowo mało boleśnie. 

Zobacz także:

    None Found
Anna Kondziela
124 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Jak powinny odżywiać się osoby z cukrzycą?

Cukrzyca typu drugiego uchodzi za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Często przez wiele lat nie daje wyraźnych objawów, lecz stopniowo pogarsza…
Porady

Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonać, szczególnie u kobiet z cukrzycą?

Jesteś w ciąży i chcesz upewnić się, że twoje maleństwo rozwija się prawidłowo? Kiedy i jakie kroki podjąć, by zapewnić mu jak najbezpieczniejszy początek życia? Sprawdź, czym są badania prenatalne i jakie są ich korzyści.
Porady

Czy można wstawić implanty zębów mając cukrzycę?

Czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do implantów zębowych? To pytanie często zadają sobie osoby zmagające się z tą chorobą. Zadbajmy o to, abyś…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *