Porady

Jak powinny odżywiać się osoby z cukrzycą?

Cukrzyca typu drugiego uchodzi za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Często przez wiele lat nie daje wyraźnych objawów, lecz stopniowo pogarsza nasz stan zdrowia. Cukrzyca typu pierwszego z kolei to wrodzona choroba, która wymaga stałego przyjmowania insuliny. Kiedy już zostanie u nas zdiagnozowana cukrzyca, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Obok farmakoterapii jednak niezwykle istotna jest odpowiednia dieta. Jak powinny odżywiać się osoby z cukrzycą? Podpowiadamy.

Jaka dieta jest dobra dla osób z cukrzycą?

Osoby u których zdiagnozowano cukrzycę typu drugiego, aby ich leczenie farmakologiczne było skuteczne, muszą wdrożyć również odpowiednią dietę, a także aktywność fizyczną. Warto mieć świadomość, że często przyczyną cukrzycy typu drugiego jest nadwaga i otyłość, a także brak ruchu. Dlatego lekarz może zalecić osobie, u której stwierdzi cukrzycę typu drugiego nie tylko zmianę nawyków żywieniowych i rozpoczęcie diety z niskim indeksem glikemicznym, ale także redukcję masy ciała.

Wówczas dieta osoby z cukrzycą powinna być oparta o zasady zdrowego odżywiania, jednak musi dostarczać jej mniej kalorii, niż wynosi jej zapotrzebowanie. Niektórzy diabetycy jako wsparcie diety wykorzystują na przykład tran w kapsułkach, dzięki któremu mogą dostarczyć sobie cennych kwasów omega. Diabetycy powinni unikać słodzonych napoi, słodyczy, fast foodów i żywności wysokoprzetworzonej, a także białego pieczywa, kaszy jaglanej i kukurydzianej czy białego ryżu.

Dieta z niskim indeksem glikemicznym dla osób z cukrzycą

Jedną z najważniejszych zasad, jaką należy kierować się, komponując dietę dla osoby z cukrzycą, jest ta dotycząca niskiego indeksu glikemicznego. IG to wskaźnik, który informuje o tempie przyswajania węglowodanów po ich spożyciu. Im tempo to jest niższe, tym lepiej, ponieważ wówczas nie dochodzi do gwałtownego i skokowego wzrostu cukru we krwi. Obecnie można znaleźć tabele, w których wymienione są poszczególne produkty spożywcze i ich indeks glikemiczny, dzięki czemu łatwiej nam skomponować dobrze zbilansowany posiłek. 

Przeczytaj:  Czy mająć cukrzycę, można bezpiecznie iść w góry?

Jak komponować posiłki mając cukrzycę?

W cukrzycy typu drugiego posiłki należy komponować w taki sposób, aby w każdym z nich znalazły się węglowodany złożone, czyli pełnoziarniste makarony, pieczywo typu graham, chleb żytni, brązowy ryż, kasza gryczana, pęczak lub bulgur, a także źródło białka i zdrowych tłuszczy oraz warzywa. Źródła białka to m.in. mięso, strączki, nabiał, jaja, tofu. Zdrowe tłuszcze to oliwa z oliwek lub awokado. Dobrze, jeżeli w diecie cukrzycowej, mniej więcej połowę objętości talerza zajmują warzywa, 1/4 węglowodany złożone i 1/4 białko i tłuszcze. 

Bardzo ważne jest również, aby jeść posiłki mniej więcej o stałych porach i ustalić sobie ich ilość, by między nimi nie podjadać i nie stymulować trzustki do produkcji insuliny. Dlatego w diecie cukrzycowej nie zaleca się podjadania między posiłkami. Za drobną przekąskę uważana jest również kawa z mlekiem. Dlatego lepiej wypić ją do posiłku, o ile nie mamy problemu z niskim poziomem żelaza we krwi.

Materiał promocyjny.

Anna Kondziela
584 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Nasiona marihuany - możesz wykorzystać je w kuchni!

W ostatnich latach nasiona marihuany zdobyły szerokie zainteresowanie nie tylko w kontekście rolnictwa i medycyny, ale także jako ciekawy dodatek do różnorodnych…
Porady

Grillowanie bez mięsa – pomysły na lekkie dania z rusztu

Grillowanie kojarzy się głównie z mięsnymi potrawami, jednak coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych dań z rusztu. Wegetariańskie i wegańskie przepisy…
Porady

Zarobki w polskiej służbie zdrowia. Jaka specjalizacja jest najlepiej płatna?

W kontekście polskiego systemu ochrony zdrowia, zarobki pracowników medycznych bywają tematem gorących dyskusji, dotykającym zarówno kwestii społecznych, jak i ekonomicznych. Różnice w…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *