Porady

Wpływ cukrzycy na skórę. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Wpływ cukrzycy na skórę

Chciałbyś dowiedzieć się, czy skóra diabetyków wymaga specjalnej pielęgnacji? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy, jak ta choroba wpływa na skórę. Znajdziesz w nim również informacje o tym, jak o nią dbać.

Skóra przy cukrzycy zazwyczaj jest przesuszona. Może się także łuszczyć, a czasami pojawiają się na niej różne zmiany. Dlatego bardzo ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie właściwie dobranych kosmetyków do ciała i twarzy! Warto dowiedzieć się więcej na ten temat!

Na jakie problemy narażona jest skóra twarzy diabetyka?

Skóra twarzy diabetyka wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest przesuszona. Do najczęściej występujących problemów skórnych oprócz nadmiernej suchości i łuszczenia się, zalicza się również trądzik pospolity i ogólną skłonność do pojawiania się wyprysków (zaskórników, pryszczy). Na policzkach i czole bardzo często występuje też rumień cukrzycowy, który ma intensywny czerwony kolor. Kolejnym problemem, który występuje na twarzy cukrzyka, są zajady w kącikach ust. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, która w przypadku takiej osoby może bardzo długo się goić, a nawet pozostawić po sobie blizny.

Na jakie zmiany skórne na ciele narażona jest skóra cukrzyka?

Cukier, podobnie jak hormony żeńskie i niezdrowa żywność, może niekorzystnie wpływać nie tylko na skórę twarzy, ale i całego ciała. Suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry dotyczy też innych powierzchni ciała. Diabetycy mogą także doświadczać uczucia stwardniałej skóry, które spowodowane jest wysokim poziomem glukozy we krwi. Co więcej, na podudziach mogą pojawić się plamy o zabarwieniu brązowym czy też rumień cukrzycowy na wewnętrznej stronie ud lub na stopach. Ciało cukrzyka jest też mało odporne na powstawanie otarć i zadrapań, a powstałe zmiany, nawet te niewielkie, dość trudno się goją.

Przeczytaj:  Czy można wstawić implanty zębów mając cukrzycę?

Jakie choroby skóry mogą wystąpić przy cukrzycy?

Diabetyk narażony jest nie tylko na różne zmiany skórne na ciele i twarzy. Niestety jest on również bardziej podatny na występowanie chorób skóry, zwłaszcza o charakterze grzybiczym. Te dolegliwości charakteryzują się silnym łuszczeniem się skóry, pękającą płytką paznokcia, a czasami nawet pęcherzykami. Bardzo często występuje też drożdżyca, która objawia się nie tylko świądem, ale i zaczerwienieniem oraz łuszczeniem się naskórka, a także niewielkimi plamami na błonach śluzowych. Jest to choroba, której nie wolno ignorować, ponieważ może powodować łysienie. Niezbędna jest tutaj pomoc lekarza.

Jak zapobiegać powstawaniu zmian i chorób skóry przy cukrzycy?

Jeśli chorujesz na cukrzycę, ale nie masz problemów ani chorób skórnych, to zwróć uwagę na to, aby codzienna pielęgnacja ciała przebiegała prawidłowo. Dzięki temu uchronisz się przed pojawieniem się niepożądanych zmian na swojej skórze. Przede wszystkim zacznij stosować odpowiednie kosmetyki, w tym emolienty. Zadbaj również o dokładne nawilżanie całego ciała po kąpieli. W ten sposób ochronisz się przed przesuszeniem skóry. Świetnym dodatkiem będą także produkty o działaniu łagodzącym podrażnienia i wzmacniającym naturalną barierę ochronną skóry. Pamiętaj, żeby dbać o swoją skórę codziennie!

Cukrzyca ma ogromny wpływ na kondycję skóry, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, jak i właściwe leczenie w przypadku chorób. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany skórne, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wytłumaczy ci, w jaki sposób masz dbać o swoją skórę oraz prawidłowo dobierze kosmetyki.

Zobacz także:

    None Found
Anna Kondziela
127 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Cukrzyca alkoholowa - do czego może doprowadzić?

Cukrzyca alkoholowa, choć nie jest powszechnie znanym stanem, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się, jak nadmierne spożycie…
Porady

Fakty i mity na temat badań krwi w cukrzycy.

Cukrzyca to temat, który budzi wiele emocji i pytań. Jednym z nich są badania krwi. Jakie są fakty, a które informacje to…
Porady

Czy otyłość i depresja to choroby XXI wieku?

W epoce postępu technologicznego i przyspieszonego tempa życia, ludzkość zetknęła się z nowymi wyzwaniami zdrowotnymi. Dwie główne choroby, które zdają się dominować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *