Porady

Nagła śmierć z powodu cukrzycy – jak jej zapobiec?

cukrzyca nagła śmierć

Cukrzyca, nagła śmierć – te słowa wywołują dreszcze u osób cierpiących na te chorobę. Niepotrzebnie, gdyż istnieje wiele sposobów pozwalających znacząco obniżyć ryzyko nagłej śmierci z powodu tej choroby. Poniżej znajduje się omówienie tych najważniejszych. 

Cukrzyca – geneza

Liczba osób zapadających na cukrzycę rośnie lawinowo każdego roku. Sytuacja stała się już na tyle poważna, że cukrzyca zaliczona została do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych, czyli takich, które – jak sama nazwa wskazuje – związane są z rozwojem cywilizacji. Wzmożona zapadalność na choroby cywilizacyjne, w tym cukrzycę, ma bliski związek z postępującym uprzemysłowieniem, zataczającą coraz szersze kręgi urbanizacją – a co za tym idzie – również degradacją środowiska. Wydawało by się, że współczesna medycyna doskonale opanowała już metody radzenia sobie z tą chorobą. Podawane domięśniowo zastrzyki z insuliny czy też mierzenie jej poziomu za pomocą glukometru są smutną i przykrą codziennością ogromnej rzeszy pacjentów cukrzycowych.

Cukrzyca – jak zminimalizować czynniki ryzyka nagłej śmierci

Jednak nawet i te zabiegi nie gwarantują dobrego (lub przynajmniej przyzwoitego) samopoczucia cukrzyków. Ani tym bardziej, nie są w stanie zapobiec nagłej śmierci z powodu tej choroby. Konieczne jest również wdrożenie innego rodzaju metod monitorowania swojego stanu, a także – lub być może przede wszystkim – indywidualne, holistyczne spojrzenie na całokształt swojej formy fizycznej i psychicznej. Oraz zdrowy styl życia!

Zdrowy styl życia przy cukrzycy – tak, to możliwe!

Cukrzyca, nagła śmierć, mowa pogrzebowa – te słowa nie przywołują miłych skojarzeń. Aby uniknąć konieczności wygłaszania mowy pogrzebowej na stypie osoby, która chorowała na cukrzycę warto wdrożyć w życie i systematycznie stosować poniżej omówione wskazówki:

  • bardzo ostrożnie dobieraj węglowodany, które spożywasz – ze względu na fakt, iż wszystkie węglowodany mają ogromny potencjał podnoszenia poziomu cukru we krwi wybieraj ich optymalne źródła – kasze, brązowy ryż, warzywa;
  • spożywaj mniej soli – sól zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia, a Ty jako cukrzyk, jesteś już osobą w grupie o podwyższonym ryzyku zapadnięcia na tę chorobę;
  • spożywaj mniejsze ilości czerwonego mięsa, które działa bardzo prozapalnie. Doskonałym zamiennikiem białka zwierzęcego pochodzącego z mięs są dla cukrzyków warzywa strączkowe – fasola, groch, soczewica, ciecierzyca. Po przepisy z tymi składnikami zajrzyj na strony wegan i wegetarian. Jest ich całe mnóstwo!;
  • spożywaj więcej owoców i warzyw – są dla Ciebie nieocenionym źródłem witamin, minerałów oraz białka. Wybieraj jednak mądrze – banany, arbuzy czy melony, to raczej nie opcja dla Ciebie – chyba że od wielkiego dzwonu;
  • tłuszcze – warto o nich wspomnieć, bowiem powinny stanowić nieodłączny element pro zdrowotnej diety cukrzyka. A potrzebne są Ci tłuszcze nie byle jakie – unikaj tych przetworzonych (tłuszczów trans), które z cała pewnością podniosą Twój poziom cholesterolu we krwi. Tłuszcze dla Ciebie to masło klarowane (lub masło ghee), oliwa z oliwek lub olej kokosowy.
  • sposób gotowania – przy okazji rozmowy o tłuszczach warto również wspomnieć, o właściwych dla cukrzyka sposobach przyrządzania potraw. Od lat sądzi się, że są to gotowanie na parze, pieczenie bądź grillowanie. Za wszelką cenę unikaj smażenia (tłuszcze trans!);
  • sprawdzaj zawartość cukru na etykietach produktów, które kupujesz – możesz się zdziwić, ile cukru zawierają z pozoru niewinnie wyglądające produkty;
  • nie zapomnij o codziennej dawce ruchu, bo przecież ruch to zdrowie!
Przeczytaj:  Ocet z winogron – do czego można go stosować

Stosując się do opisanych wyżej wskazówek możesz mieć pewność, że w znaczącym stopniu wpłyniesz na poprawę swojego stanu fizycznego i psychicznego. Musisz przede wszystkim pamiętać, że cukrzyca to nie wyrok i da się z tą chorobą normalnie żyć. Potrzeba jedynie odrobinę wiedzy, wytrwałości i samozaparcia. Rezultaty będą widoczne gołym okiem.

Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Zarobki w polskiej służbie zdrowia. Jaka specjalizacja jest najlepiej płatna?

W kontekście polskiego systemu ochrony zdrowia, zarobki pracowników medycznych bywają tematem gorących dyskusji, dotykającym zarówno kwestii społecznych, jak i ekonomicznych. Różnice w…
Porady

Zalety regularnej sauny dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Sauna, starożytna praktyka wywodząca się z północnej Europy, na przestrzeni wieków ewoluowała w różnorodne formy, stając się globalnym fenomenem promującym zdrowie i…
Porady

Cukrzyca a kosmetyki – najlepsze produkty pielęgnacyjne dla diabetyków

Cukrzyca może wpływać na różne aspekty codziennego życia, w tym na wybór kosmetyków. W tym artykule dowiesz się, jakie produkty są bezpieczne…

98komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *