Dieta

Makaron dla cukrzyka – jaki wybrać?

makaron dla cukrzyka

Makaron dla cukrzyka? Tak, to możliwe nawet na ścisłej diecie! Jeśli lubisz spaghetti, sałatki z makaronem czy zapiekanki, nie musisz z nich rezygnować. Sprawdź, czym zastąpić produkty z białej mąki i przygotować dania, które możesz spożywać bez obaw.

Przejście na dietę cukrzycową nie oznacza, że musisz przestać jeść makaron. Wystarczy, że produkty z białej mąki pszennej zamienisz na inne, zdrowsze. Dzięki temu zadbasz o zdrowe odżywianie, a twoja dieta stanie się bardziej różnorodna.

Z jakiej mąki powinien być zrobiony makaron dla cukrzyka?

Większość dostępnych w sklepach makaronów nie jest wskazana dla diabetyków. Wykonuje się je z pszenicy z pełnego przemiału. Takie produkty zbożowe mają wysoki indeks glikemiczny, a to oznacza, że w krótkim czasie po spożyciu znacznie podnoszą poziom cukru we krwi. Zawierają także dużo węglowodanów prostych. Na co dzień zdecydowanie lepiej ich unikać w diecie osób z cukrzycą.

Bez obaw możesz natomiast spożywać makarony pełnoziarniste. W sklepach coraz częściej możesz kupić makarony z mąki orkiszowej, gryczanej, owsianej, żytniej. Odpowiednia pszenna mąka dla cukrzyka to mąka razowa. Produkty pełnoziarniste są ważnym elementem diety dla diabetyków. Mają niski indeks glikemiczny i dużą zawartość błonnika, który spowalnia uwalnianie cukru i pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi.

Makaron dla cukrzyka nie powinien być rozgotowany. Aby zmniejszyć jego IG, warto nieco schłodzić go przed podaniem na stół.

Czy makarony z roślin strączkowych to dobry wybór dla cukrzyka?

Cieszące się coraz większą popularnością produkty z mąki z ciecierzycy, soczewicy czy grochu są odpowiednim makaronem dla cukrzyka. Ze względu na obecność roślin strączkowych w składzie dostarczają organizmowi dużo białka, a także żelaza, magnezu oraz innych witamin i minerałów. Dodatkowo zapewniają uczucie sytości na długi czas.

Przeczytaj:  Czy cukrzyk może jeść arbuzy?

To wszystko sprawia, że makarony z roślin strączkowych to jeden z najlepszych możliwych wyborów żywieniowych w diecie cukrzyka.

Pomysły na dania z makaronem dla diety cukrzycowej

Makarony możesz włączać do swojej diety na wiele sposobów. Pamiętaj przy tym, że twój jadłospis nie powinien się opierać wyłącznie na produktach mącznych. Zalecenia dietetyczne mówią, by znajdowała się w nim jak największa ilość warzyw, nie powinno zabraknąć także produktów mlecznych i źródeł białka.

Jakie dania możesz przygotować z makaronu dla cukrzyka? Te propozycje są zarówno smaczne, jak i zdrowe – potrawy nadają się na śniadanie, kolację lub obiad dla cukrzyka i dostarczą ci wartościowych składników odżywczych:

  • makaron razowy z pieczonymi warzywami (papryką, cukinią, pomidorami), oliwą i serem feta;
  • makaron spaghetti z sosem pomidorowym i mielonym mięsem z kurczaka;
  • sałatka z drobnego makaronu, awokado, szpinaku i pomidorków koktajlowych;
  • makaron owsiany z jogurtem, białym serem i owocami;
  • zupa z soczewicy i pomidorów z makaronem typu świderki.

Brakuje ci pomysłów na pełnowartościowe posiłki? Wybierz odpowiedni makaron, dodaj warzywa i sos – i gotowe!

Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *