Cukrzyca

Jazda samochodem a cukrzyca – czy osoby z cukrzycą mogą prowadzić auto?

Jazda samochodem a cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą, na którą cierpi spora część społeczeństwa. Co ważne, pojawia się coraz więcej nowych przypadków. Nie jest to wyrok, a duża świadomość i odpowiednie leczenie pozwalają cieszyć się pełnią życia – w tym również prowadzeniem samochodu.

Cukrzycy mogą normalnie funkcjonować, muszą się jednak nauczyć żyć z tą chorobą. Konieczna jest więc zmiana nawyków żywieniowych oraz innych przyzwyczajeń. Cukrzycy nie można bowiem wyleczyć, jednak jeżeli się ją zaakceptuje, da się ją obłaskawić i funkcjonować na swoich warunkach. Można więc prowadzić samochód – choroba nie przeszkadza w osiągnięciu celu, jakim jest otrzymanie prawa jazdy.

Cukrzyca a jazda samochodem

Jak wspominaliśmy, cukrzycy mogą bez problemu jeździć samochodem. Jeśli otrzymają prawo jazdy, stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Jako tacy muszą więc zadbać o ubezpieczenie OC, które zabezpieczy ich przed skutkami wypadków. Dobra polisa zapewnia spokojną głowę podczas jazdy.

Jeżeli jeździsz samochodem, musisz skrupulatnie kontrolować poziom cukru we krwi. Oprócz tego, jeśli jesteś świadomy choroby, nie możesz jej ignorować, ponieważ w ten sposób stwarzasz zagrożenie dla siebie oraz innych osób, które znajdują się na drodze. Takie zaniedbania mogą prowadzić do groźnych powikłań, wykluczających cię z grona kierowców. Najbardziej niebezpieczna jest hipoglikemia, czyli nagły spadek poziomu cukru. W skrajnych przypadkach powoduje utratę przytomności, czego konsekwencją są wypadki.

Groźne powikłania cukrzycy

Kiedy jesteś cukrzykiem i rezygnujesz z leczenia, narażasz się nie tylko hipoglikemię, ale także inne przewlekłe powikłania. Mają one wpływ na twoje możliwości za kierownicą:

  • retinopatia cukrzycowa to pogorszenie wzroku, w skrajnych przypadkach prowadzi do ślepoty;
  • uszkodzenie nerwów kończyny dolnej i niedokrwienie, skutkujące nawet amputacją kończyny;
  • uszkodzenie nerek, które również wyklucza prowadzenie samochodu;
  • choroba niedokrwienna serca.
Przeczytaj:  Cukrzyca jako przyczyna raka trzustki - diagnoza, objawy i leczenie

Jak dostać prawo jazdy? Informacje dla cukrzyków

Cukrzyca w żaden sposób nie wyklucza możliwości przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Otrzymanie pozwolenia nie jest jednak taką formalnością, jak w przypadku osób zdrowych. Wymaga bowiem uzyskania zgody lekarza, a także spełnienia kilku warunków. Kandydat powinien mieć wyrównaną glikemię, aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia, a także samodzielnie kontrolować swój stan.

Lekarz badający kierowców może wymagać opinii od diabetologa bądź lekarza prowadzącego chorego. Musi ocenić między innymi, czy nie występują powikłania lub choroby towarzyszące oraz jaki jest ogólny stan osoby, która chce uzyskać prawo jazdy. Sprawdza, czy przyjmowane leki nie wpływają na zdolność do prowadzenia pojazdów. Taka konsultacja nie jest formalnością – orzecznicy wnikliwie przyglądają się każdemu przypadkowi i zdarza się, że ich odpowiedź jest negatywna. Jednak pracując nad sobą i kontrolując swój stan, raczej nie powinno być większych problemu z uzyskaniem pozwolenia.

Hipoglikemia a prawo jazdy

Do 2019 roku hipoglikemia stanowiła przeciwwskazanie bezwzględne do uzyskania prawa jazdy. W praktyce oznaczało to, że osoba, która narażona jest na nagły spadek poziomu cukru we krwi, nie mogła ubiegać się o pozwolenie na prowadzenie samochodu. Przypadłość jest istotnie niebezpieczna i stanowi zagrożenie dla życia chorego i innych uczestników ruchu drogowego. Co więc się zmieniło w tej kwestii?

Wprowadzony został przepis, który mówi, że jeśli osoba z nieświadomością hipoglikemii korzysta z ciągłego monitoringu glikemii i potrafi reagować na sygnały z systemu, może jeździć samochodem. Do refundacji systemu CGM są jednak uprawnione tylko osoby do 26. roku życia, które cierpią na cukrzycę typu I i są leczone za pomocą pompy insulinowej.

Chorujesz na cukrzycę? O tym pamiętaj podczas podróży

Jeśli planujesz podróż, upewnij się najpierw czy twoje ubezpieczenie OC nie traci ważności. Warto wtedy odwiedzić stronę beesafe.pl, gdzie szybko wyliczysz swoją nową stawkę. Oprócz tego musisz też pamiętać o dobrym planowaniu podróży.

Przeczytaj:  Czy przy cukrzycy są zmiany skórne?

Przede wszystkim zabierz ze sobą słodką przekąskę i napój, a także kanapkę. Podczas jazdy obserwuj swój organizm, a jeśli poczujesz się gorzej, koniecznie zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i wnikliwiej skontroluj swój stan. Zresztą nawet gdy czujesz się dobrze, co 2 lub 3 godziny rób przerwy w podróży i sprawdzaj stan cukru. Staraj się też jeździć z pasażerem, który dobrze cię zna i będzie potrafił dostrzec zmiany w twoim zachowaniu.

Chorzy na cukrzycę mogą prowadzić samochód, o ile opanują swoją chorobę. Osoby, które nie chcą się leczyć albo nie wypracowały systematyczności, nie powinny wsiadać za kierownicę, nawet jeśli posiadają prawo jazdy.

Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 - nowe metody leczenia i innowacyjne leki

Jednym z najbardziej obiecujących aspektów nowej generacji leków na cukrzycę typu 2 jest ich skoncentrowane działanie na korzenie problemu. Innowacyjne substancje aktywne,…

2komentarze

  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *