Cukrzyca

Ile kosztuje pompa insulinowa?

pompa insulinowa

Cukrzyca typu I jest niezwykle dotkliwą i nieprzyjemną dolegliwością, której efekty mogą jednak zostać ujarzmione przez dzisiejszą technologię. Pompy insulinowe poprawiają jakość życia każdego diabetyka poprzez dbałość o regularne przyjmowanie odpowiedniej dawki insuliny. Jak dokładnie działają i ile kosztują? Warto się temu przyjrzeć.

Czym jest pompa insulinowa?

Najczęściej jest to niewielkie urządzenie, które swoimi rozmiarami przypomina dzisiejsze telefony komórkowe. Pozwala ono na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi każdego diabetyka. 

Pompa insulinowa składa się ze zbiorniczka, w którym znajduje się insulina, jak i systemu doprowadzającego ją do krwi lub jamy otrzewnej – tutaj zależy to od rodzaju tego urządzenia. Dzieli się je najczęściej na:

  • osobiste pompy insulinowe (OPI) – one działają na zasadzie wstrzykiwania insuliny do krwi, posiadając niewielki zbiorniczek na około 3 ml; sterowane są ręcznie lub za pomocą specjalnego pilota,
  • wszczepione pompy insulinowe – tutaj dochodzi do umieszczenia pompy pod mięśniem prostym brzucha, a sama insulina jest podawana do jamy otrzewnej; zbiorniczek jest tu kilkakrotnie większy, a sama aplikacja przebiega automatycznie, przez co diabetyk nie musi o tym wiele myśleć.

Jak przebiega proces terapii pompą insulinową?

Cały proces ma zastąpić naturalną pracę trzustki, która nie funkcjonuje poprawnie u cukrzyków. Pompa insulinowa działa w trybie ciągłym, pozwalając na całodobowe dostarczanie potrzebnej dawki insuliny – nawet wtedy, gdy pacjent śpi.

Najczęściej dzieli się te dawki na opcje podstawowe i na żądanie. Część podstawowa jest z góry zaprogramowana i dostosowana do danej osoby pod względem dawki i częstotliwości aplikacji. Dawka na żądanie przydatna jest zawsze wtedy, gdy następują zwiększone fluktuacje poziomu krwi pacjenta.

Przeczytaj:  Czym jest hiperglikemia? Objawy podwyższonego poziomu cukru

Jak widać, jest to niezwykle przydatne urządzenie, które upraszcza proces podawania insuliny. Poprawiło ono jakość życia niejednego pacjenta. Jak jednak z jego kosztami?

Ile kosztuje pompa insulinowa?

Nie można mówić tutaj o jednej cenie, gdyż istnieje zbyt dużo zmiennych, które wpływają na jej poziom. Przeznaczenie, funkcjonalność i marka producenta – to tylko kilka z powodów, przez które cena jest bardzo różna. Najczęściej sięga ona kosztów rzędu 3,500 – 18,000 złotych, co nie jest małym wydatkiem.

Warto wiedzieć, że sama insulina jest refundowana – dotyczy to również pomp, jednak tylko w niektórych przypadkach. Najczęściej dzieje się to, gdy pacjenci:

  • są poniżej 26. roku życia,
  • spodziewają się dziecka,
  • mają wiele chorób współistniejących,
  • cechują się bardzo niestabilnym poziomem glikemii,
  • mają w swojej historii epizody ciężkiej hipo- lub hiperglikemii.

Wszystko to pokazuje, że szansa na zmniejszenie kosztów pompy istnieje, jednak nie jest prosta do osiągnięcia. Tutaj na ratunek przychodzi Saverium.pl, gdzie z łatwością można otrzymać dodatkowe pieniądze na bardzo przystępnych warunkach. Wystarczy wypełnić prosty wniosek, a pieniądze bardzo szybko pojawią się na naszym koncie. Podstawą są tutaj przejrzyste warunki i dowolna personalizacja możliwości spłat. To świetny sposób na zapewnienie sobie lub bliskim opieki, której potrzebują.

Zobacz także:

Anna Kondziela
124 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Czym jest hipoglikemia?

Cukrzyca bywa często mylona z hipoglikemią. A warto wiedzieć, że to dwa, zupełnie inne pojęcia. Chcesz wiedzieć, czym się różnią? Przeczytaj nasz…
Cukrzyca

Czy lekarz diabetolog może wystawić L4? Kiedy warto się do niego udać?

Cukrzyca uznana została za chorobę cywilizacyjną. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji np. niewydolności nerek, udarów, a nawet nagłej śmierci. Diabetolog zajmuje się…
Cukrzyca

Czy przy cukrzycy są zmiany skórne?

W dzisiejszych czasach cukrzyca stała się coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym. Jest to choroba metaboliczna, która powoduje zwiększone stężenie cukru we krwi,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *