Cukrzyca

Czy osoby z cukrzycą, mogą bezpiecznie leczyć zęby u dentysty?

Cukrzyca jest w naszym kraju jedną z najczęściej diagnozowanych chorób. Według statystyk, boryka się z nią co czwarty Polak. Oczywiście jest to choroba o podłożu metabolicznym, która wymaga stałej kontroli specjalisty. Niemniej jednak cukrzyca wiąże się również z wieloma ograniczeniami w życiu codziennym. Czy zatem diabetyk może bezpiecznie leczyć zęby u dentysty?

O czym diabetyk powinien pamiętać podczas wizyty u stomatologa?

Problemy stomatologiczne pojawiają się u każdego z nas, bez względu czy jesteśmy chorzy na cukrzycę, czy też nie. Niemniej jednak w przypadku diabetyków, którzy udają się do stomatologa, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. By leczenie było bezpieczne, cukrzycy muszą pamiętać o tym, by już na samym początku wizyty, poinformować lekarza o swojej chorobie. Klinika stomatologii w Warszawie oczywiście zawsze przeprowadza z pacjentem drobiazgowy wywiad, w którym powinien on o swojej chorobie poinformować. Będzie to bowiem miało ogromny wpływ na wybór metody leczenia, przepisane leki, czy nawet dobranie odpowiedniego znieczulenia. Diabetycy powinni również pamiętać, że jeśli wizyta u stomatologa nie jest spowodowana nagłym wypadkiem, to powinni udać się do swojego lekarza prowadzącego i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegów stomatologicznych. Niezwykle ważne jest również to, by przed każdym zabiegiem pacjent miał zmierzony poziom cukru we krwi. Wynik na poziomie około 120-160 mg/dl może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu stomatologicznego. Ważne jest również opanowanie nerwów i stresu, gdyż może to wpłynąć na poziom cukru we krwi. Pacjent z cukrzycą również powinien ściśle przestrzegać schematu odnośnie spożywania posiłków i picia płynów, tak by zachować poziom cukru w normie przez cały czas leczenia stomatologicznego.

Czy leczenie stomatologiczne diabetyka jest bezpieczne?

Wielu pacjentów z cukrzycą zastanawia się, czy zabiegi stomatologiczne w przebiegu ich choroby są bezpieczne. Otóż warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że stomatologia stale się rozwija, a także rozwijają się metody leczenia cukrzycy. Wobec tego pacjenci zwykle przyjmują leki stabilizujące poziom cukru we krwi, które zalicza się do leków najnowszej generacji. W efekcie mogą być oni bezpiecznie poddawani zabiegom stomatologicznym. Niemniej jednak zarówno stomatolodzy jak i pacjenci powinni przygotować się na to, że proces gojenia się ran po zabiegu może się nieco różnić. U diabetyków istnieje znacznie większe ryzyko pojawienia się komplikacji, a także wydłużenia się czasu leczenia. Wobec tego po zabiegach stomatologicznych, często jest im zalecana terapia antybiotykowa, która ma ten proces rekonwalescencji znacznie przyspieszyć. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że leczenie stomatologiczne pacjentów z cukrzycą, choć może przebiegać nieco inaczej, w dalszym ciągu jest bezpieczne, a nawet wskazane. Diabetycy powinni szczególnie dbać o stan swojego uzębienia, gdyż nawet najmniejsza infekcja w jamie ustnej, może być niezwykle trudna do wyleczenia.

Przeczytaj:  Jak cukrzyca wpływa na seks?

Polecamy informację na temat leczenie ortodontycznego, również osób z cukrzycą: https://www.supradent.pl/oferta/ortodoncja-w-supradent-warszawa/

Zobacz także:

Anna Kondziela
94 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Problemy skórne u osób z cukrzycą. Jak z nimi walczy? Zasady pielęgnacji cery z niedoskonałościami

Choroby skóry i różnego typu niedoskonałości cery to powszechny problem. Niemniej jednak osoby cierpiące na cukrzyce mają niższą odporność, co może zwiększać…
Cukrzyca

Jazda samochodem a cukrzyca – czy osoby z cukrzycą mogą prowadzić auto?

Cukrzyca jest chorobą, na którą cierpi spora część społeczeństwa. Co ważne, pojawia się coraz więcej nowych przypadków. Nie jest to wyrok, a…
Cukrzyca

Cukrzyca u psa, jako najczęściej pojawiające się schorzenie u czworonogów

Cukrzyca u psów jest chorobą, w której organizm cierpi na niedobór insuliny (typ I) lub na nieprawidłową odpowiedź komórek na wytwarzaną insulinę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *