Cukrzyca

Nietypowe objawy cukrzycy. Zwróć na nie uwagę i sprawdź swój stan zdrowia!

nietypowe objawy cukrzycy

Czy swędzenie skóry, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu mają ze sobą coś wspólnego? Tak, ponieważ są to nietypowe objawy cukrzycy. Jest ich jednak więcej – sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Cukrzyca wcale nie objawia się zwiększonym apetytem na słodycze, jak głosi stereotyp. Ta choroba nie zawsze będzie także dotyczyła osób otyłych. Zaburzeniom wytwarzania insuliny towarzyszą także nietypowe objawy cukrzycy. Dowiedz się, co powinno wzbudzić twój niepokój i kiedy udać się do lekarza.

Skąd biorą się objawy cukrzycy? Jak zaburzenia działania insuliny wpływają na organizm?

Przyczyny cukrzycy są obecnie dobrze znane. To choroba związana z zaburzeniami wydzielania insuliny i metabolizmu węglowodanów, zwłaszcza cukrów. Mogłoby się wydawać, że wpływ tego zaburzenia na organizm jest ograniczony tylko do układu pokarmowego, nerek czy naczyń krwionośnych. Tymczasem jednak cukrzyca to choroba, która wpływa na wiele zachodzących w ciele procesów.

Wysoki poziom cukru we krwi pośrednio wpływa na stan układu sercowo-naczyniowego, stawów, a nawet wzroku i słuchu. W dłuższej perspektywie nieleczona lub leczona nieprawidłowo choroba może prowadzić nawet do zawałów i udarów. Nic więc dziwnego, że pierwsze nietypowe objawy cukrzycy łatwo przeoczyć.

Charakterystyczne symptomy cukrzycy typu 1. i cukrzycy typu 2.

Cukrzyca występuje pod kilkoma postaciami, z których najpopularniejsze są dwie: typu 1. i typu 2. (dość często spotyka się jeszcze cukrzycę ciążową). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z chorobą autoimmunologiczną, w której organizm wytwarza przeciwciała niszczące komórki trzustki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Cukrzyca typu 2 to choroba, w której insulina wytwarzana jest prawidłowo, ale w zbyt małych ilościach. Dodatkowo komórki organizmu są odporne na jej działanie. W przypadku obu typów chorób głównym problemem jest hiperglikemia, czyli stały podwyższony poziom glukozy we krwi.

Przeczytaj:  Badania na cukrzycę, które warto wykonać

Mimo że podłoże obu chorób jest zupełnie inne, to jednak na pierwszy rzut oka nie różnią się one od siebie. Mało jest charakterystycznych symptomów, które pozwoliłyby jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z danym rodzajem choroby. Takim objawem jest np. wyczuwalny zapach acetonu z ust, często występujący w cukrzycy typu 1.

Problemy skórne, które powinny zwrócić twoją uwagę

Pewne typowe i nietypowe objawy cukrzycy są widoczne gołym okiem, choć nie zawsze łatwo je bezpośrednio powiązać z tą chorobą. Cukrzycy często borykają się z różnego rodzaju problemami skórnymi. Charakterystyczne są przede wszystkim:

  • suchość i uczucie swędzenia, spowodowane odwodnieniem;
  • zmniejszenie ilości wydzielanego potu;
  • zmiany trądzikowe;
  • rumieniec cukrzycowy, występujący głównie na czole i policzkach;
  • występowanie żółtaków – niewielkich żółtych grudek pojawiających się na kolanach, łokciach i powiekach – ich bezpośrednią przyczyną są zaburzenia lipidowe;
  • podatność skóry na skaleczenia i infekcje przy jednoczesnej zmniejszonej wrażliwości na ból, dotyk, zmiany temperatury.

To wszystko jest związane ze zmianami zwyrodnieniowymi, do których dochodzi w obrębie włośniczek, żył i tętniczek. Skóra, do której dociera zbyt mała ilość krwi tętniczej zawierającej tlen, staje się niedożywiona.

Szczególnie bolesne i nieprzyjemne objawy cukrzycy

Istnieją takie nietypowe objawy cukrzycy, przy których zmęczenie czy zwiększone odczuwanie pragnienia wydają się tylko drobnymi dolegliwościami. Niektóre symptomy mogą być po prostu bolesne. Tak jest w przypadku parestezji, czyli bólów nóg, odczuwanych jako drętwienie mrowienie, lub przeszywające kłucie. W dłuższej perspektywie problemy te mogą prowadzić do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej.

Nieprzyjemne są także zaburzenia pracy narządów zmysłu. U chorych na cukrzycę mogą pojawić się problemy ze wzrokiem i słuchem, które będą utrudniały codzienne funkcjonowanie.

Jakie objawy cukrzycy możesz łatwo pomylić z objawami innych dolegliwości?

Nie wszystkie objawy cukrzycy są łatwe do zdiagnozowania. Niektóre mogą towarzyszyć także innym chorobom lub być po prostu przejawem złego samopoczucia. Osoby, u których rozwija się cukrzyca, często odczuwają senność, zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet bywają agresywne. Czasem trudno to powiązać z konkretną chorobą. Jeśli jednak starasz się odpoczywać i wysypiać, a mimo to czujesz zmęczenie, skonsultuj się z lekarzem – to może być objaw choroby.

Przeczytaj:  Cukrzyca i dieta antyoksydacyjna - jak walczyć z cukrzycą przeciwieństwem cukrzycy

Cukrzyca powoduje także suchość w ustach i wzmożone pragnienie. O ile zimą może być to łatwe do wychwycenia, to latem takie objawy wiąże się głównie z wysokimi temperaturami. Tymczasem źródłem problemu jest zwiększone oddawanie moczu w wyniku podniesionego poziomu cukru we krwi.

Innym problemem, który często pojawia się przy cukrzycy, a który łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, są zaparcia. Wynikają one z tego, że zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi uszkadza nerwy w jelitach, co niekorzystnie wpływa na pracę jelit.

Diabetycy mają niższą odporność niż osoby zdrowe. Często przytrafiają ci się infekcje, zwłaszcza te wywoływane przez grzyby, bakterie i drożdże? To może być objaw cukrzycy. Z takimi problemami spotykają się przede wszystkim kobiety. Infekcje pojawiają się także na skórze i powodują trudne do zagojenia rany.

Cukrzyca a masa ciała – czy otyłość oznacza cukrzycę?

Nadwaga i otyłość jest jednym z czynników, które mogą wpływać na rozwój cukrzycy. Jeśli jednak twoja waga wynosi więcej niż nakazuje norma, nie oznacza to, że na pewno zachorujesz. Cukrzyca dotyka również osób szczupłych.

Co powinno cię zaniepokoić w kontekście masy ciała? To przede wszystkim nagłe, niekontrolowane zmiany. Jeśli dbasz o zdrową dietę, a mimo to cały czas przybierasz na wadze lub odwrotnie – chudniesz, mimo że odżywiasz się normalnie, koniecznie zrób badania. Może to wynikać z zaburzeń poziomu cukru we krwi. W przypadku cukrzycy typu 1. organizm wykorzystuje znajdującą się we krwi glukozę jako źródło energii. To powoduje, że osoba chora chudnie w niekontrolowany sposób. Z kolei przy cukrzycy typu 2. organizm nie może wykorzystywać glukozy, co wywołuje napady głodu.

Co zrobić, gdy zauważysz u siebie objawy cukrzycy?

Gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy cukrzycy, nawet pojedyncze i mało charakterystyczne, nie czekaj. Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze dla ciebie skierowanie na badania. W pierwszej kolejności bada się poziom glukozy we krwi i w moczu. Jeśli badania wykażą odchylenia od normy, zwróć się po pomoc do specjalisty – lekarza diabetologa. Będzie on mógł ustalić, z jakim typem cukrzycy masz do czynienia i zaplanować odpowiednie leczenie.

Przeczytaj:  Dekompensacja cukrzycy - objawy, leczenie i zapobieganie

Nietypowe objawy cukrzycy – podsumowanie

Czy istnieje jakiś sposób, by odpowiednio wcześnie zauważyć pierwsze objawy cukrzycy i poradzić sobie z chorobą? Przede wszystkim uważnie obserwuj swój organizm. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i odpowiednio się odżywiasz, a mimo to czujesz się źle i zauważasz u siebie pewne niekorzystne zmiany, dzięki kontroli swojego stanu zdrowia i regularnym badaniom na pewno w porę odkryjesz źródło problemu.

Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 - nowe metody leczenia i innowacyjne leki

Jednym z najbardziej obiecujących aspektów nowej generacji leków na cukrzycę typu 2 jest ich skoncentrowane działanie na korzenie problemu. Innowacyjne substancje aktywne,…

13komentarzy

  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *