Porady

Na czym polega kontraktowa produkcja wyrobów medycznych?

kontraktowa produkcja wyrobów medycznych

W obecnych czasach coraz częściej można spotkać się z outsourcing’em, czyli przekazywaniem części zadań organizacji, firmie z zewnątrz. Jest to działanie, które w dużej mierze usprawnia pracę, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na sprawy finansowe przedsiębiorstwa. Metoda ta stała się popularna również w przemyśle farmaceutycznym. Na czym polega produkcja kontraktowa leków? Jaki występuje podział produkcji? Na jakie etapy sie dzieli? Czy warto zdecydować się na produkcję kontraktową?

Na czym polega produkcja kontraktowa leków?

Produkcja kontraktowa leków jest podstawową formą działań prowadzonych w wielu firmach farmaceutycznych. Polega ona na przekazaniu części kompetencji firmie zewnętrznej, w tym przypadku mowa jest o wytwarzaniu konkretnych produktów. Wielu producentów decyduje się na taki krok ze względów finansowych, a także po to aby zwiększyć efektywność pracy. Odciąża to farmaceutę zarówno od budowy i certyfikacji linii produkcyjnej, jak i od kosztów związanych z jej promocją i rozwojem.

Jakie występują formy produkcji kontraktowej leków?

Podobnie jak w wielu innych aspektach również tutaj można wyróżnić dwie główne formy produkcji kontraktowej:

 • płynna – skupia się ona na wytwarzaniu leków w formie syropów, zawiesin, a także kropli.
 • stała – tworzenie produktów w postaci kapsułek wykonanych z żelatyny wieprzowej tzw. miękkich, i tabletek.

Wszelkie zastosowane metody są dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta. W zależności od postawionych wymagań m.in. kapsułki mogą przybierać różne kształty i wielkości. Bardzo często zdarza się, że zleceniodawca przekazuje wszelkie informacje jak: skład, specjalne cechy czy też charakterystykę produktu. Coraz częściej spotyka się firmy, które oprócz produkcji oferują także:

 • ustalenie klasyfikacji danego leku,
 • promowanie oraz działania wpływające na rozwój produktu,
 • wykonanie oceny i dokumentacji technicznej, 
 • rejestrację leku, 
 • analizę leki w kontekście zgodności z MDF,
 • kompleksowe pilnowanie produkcji, 
 • zadbanie o wypuszczenie produktu na rynek,
 • tworzenie próbek wyrobu medycznego. 
Przeczytaj:  Len zwyczajny i jego właściwości

Dlaczego warto zdecydować się na produkcję kontraktową?

Produkcja kontraktowa leków posiada wiele zalet. Przede wszystkim firma zlecająca nie jest zmuszona do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników, a także odpowiedniego miejsca do produkcji wyrobu medycznego. Z tych względów korzystają przedsiębiorstwa, które pragną poszerzyć asortyment o produkty, które do tej pory nie oferowano. Co więcej zlecenie produkcji firmie z większym doświadczeniem, gwarantuje powstanie wysokiej jakości produktów. W ramach produkcji kontraktowej istnieje możliwość wykonania również innych zadań, które pozwolą na sprawne ukazanie się leku na rynku. Innym aspektem jest zwiększenie efektywności pracy, co bezpośrednio wiąże się ze wzrostem zysków ze sprzedaży, a także wzmocnienie wiarygodności i opinii na temat marki. 

Etapy produkcji kontraktowej

Pierwszym ważnym aspektem jest przeprowadzenie rozmowy podczas, której przedstawiane są założenia oraz pomysły związane z produktem. Zatwierdzony projekt trafia do wykształconych technologów, którzy według wytycznych klienta, tworzą recepturę danego leku. Firmy godne polecenia powinny współpracować ze sprawdzonymi dostawcami oraz bazować na właściwych składnikach. Co więcej każdy wyrób medyczny powinien przejść określona liczbę badań, najlepiej w instytucjach zewnętrznych. Jeśli wyniki są pozytywne linię produktów przygotowuje sie do szerszej dystrybucji. Zostaje opracowane logo, a także inne aspekty związane z promowaniem marki. 

Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Zarobki w polskiej służbie zdrowia. Jaka specjalizacja jest najlepiej płatna?

W kontekście polskiego systemu ochrony zdrowia, zarobki pracowników medycznych bywają tematem gorących dyskusji, dotykającym zarówno kwestii społecznych, jak i ekonomicznych. Różnice w…
Porady

Zalety regularnej sauny dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Sauna, starożytna praktyka wywodząca się z północnej Europy, na przestrzeni wieków ewoluowała w różnorodne formy, stając się globalnym fenomenem promującym zdrowie i…
Porady

Cukrzyca a kosmetyki – najlepsze produkty pielęgnacyjne dla diabetyków

Cukrzyca może wpływać na różne aspekty codziennego życia, w tym na wybór kosmetyków. W tym artykule dowiesz się, jakie produkty są bezpieczne…

12komentarzy

 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar
 • Avatar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *