Porady

Na czym polega kontraktowa produkcja wyrobów medycznych?

kontraktowa produkcja wyrobów medycznych

W obecnych czasach coraz częściej można spotkać się z outsourcing’em, czyli przekazywaniem części zadań organizacji, firmie z zewnątrz. Jest to działanie, które w dużej mierze usprawnia pracę, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na sprawy finansowe przedsiębiorstwa. Metoda ta stała się popularna również w przemyśle farmaceutycznym. Na czym polega produkcja kontraktowa leków? Jaki występuje podział produkcji? Na jakie etapy sie dzieli? Czy warto zdecydować się na produkcję kontraktową?

Na czym polega produkcja kontraktowa leków?

Produkcja kontraktowa leków jest podstawową formą działań prowadzonych w wielu firmach farmaceutycznych. Polega ona na przekazaniu części kompetencji firmie zewnętrznej, w tym przypadku mowa jest o wytwarzaniu konkretnych produktów. Wielu producentów decyduje się na taki krok ze względów finansowych, a także po to aby zwiększyć efektywność pracy. Odciąża to farmaceutę zarówno od budowy i certyfikacji linii produkcyjnej, jak i od kosztów związanych z jej promocją i rozwojem.

Jakie występują formy produkcji kontraktowej leków?

Podobnie jak w wielu innych aspektach również tutaj można wyróżnić dwie główne formy produkcji kontraktowej:

 • płynna – skupia się ona na wytwarzaniu leków w formie syropów, zawiesin, a także kropli.
 • stała – tworzenie produktów w postaci kapsułek wykonanych z żelatyny wieprzowej tzw. miękkich, i tabletek.

Wszelkie zastosowane metody są dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta. W zależności od postawionych wymagań m.in. kapsułki mogą przybierać różne kształty i wielkości. Bardzo często zdarza się, że zleceniodawca przekazuje wszelkie informacje jak: skład, specjalne cechy czy też charakterystykę produktu. Coraz częściej spotyka się firmy, które oprócz produkcji oferują także:

 • ustalenie klasyfikacji danego leku,
 • promowanie oraz działania wpływające na rozwój produktu,
 • wykonanie oceny i dokumentacji technicznej, 
 • rejestrację leku, 
 • analizę leki w kontekście zgodności z MDF,
 • kompleksowe pilnowanie produkcji, 
 • zadbanie o wypuszczenie produktu na rynek,
 • tworzenie próbek wyrobu medycznego. 
Przeczytaj:  Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonać, szczególnie u kobiet z cukrzycą?

Dlaczego warto zdecydować się na produkcję kontraktową?

Produkcja kontraktowa leków posiada wiele zalet. Przede wszystkim firma zlecająca nie jest zmuszona do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników, a także odpowiedniego miejsca do produkcji wyrobu medycznego. Z tych względów korzystają przedsiębiorstwa, które pragną poszerzyć asortyment o produkty, które do tej pory nie oferowano. Co więcej zlecenie produkcji firmie z większym doświadczeniem, gwarantuje powstanie wysokiej jakości produktów. W ramach produkcji kontraktowej istnieje możliwość wykonania również innych zadań, które pozwolą na sprawne ukazanie się leku na rynku. Innym aspektem jest zwiększenie efektywności pracy, co bezpośrednio wiąże się ze wzrostem zysków ze sprzedaży, a także wzmocnienie wiarygodności i opinii na temat marki. 

Etapy produkcji kontraktowej

Pierwszym ważnym aspektem jest przeprowadzenie rozmowy podczas, której przedstawiane są założenia oraz pomysły związane z produktem. Zatwierdzony projekt trafia do wykształconych technologów, którzy według wytycznych klienta, tworzą recepturę danego leku. Firmy godne polecenia powinny współpracować ze sprawdzonymi dostawcami oraz bazować na właściwych składnikach. Co więcej każdy wyrób medyczny powinien przejść określona liczbę badań, najlepiej w instytucjach zewnętrznych. Jeśli wyniki są pozytywne linię produktów przygotowuje sie do szerszej dystrybucji. Zostaje opracowane logo, a także inne aspekty związane z promowaniem marki. 

Zobacz także:

  None Found
Anna Kondziela
127 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Cukrzyca alkoholowa - do czego może doprowadzić?

Cukrzyca alkoholowa, choć nie jest powszechnie znanym stanem, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się, jak nadmierne spożycie…
Porady

Fakty i mity na temat badań krwi w cukrzycy.

Cukrzyca to temat, który budzi wiele emocji i pytań. Jednym z nich są badania krwi. Jakie są fakty, a które informacje to…
Porady

Czy otyłość i depresja to choroby XXI wieku?

W epoce postępu technologicznego i przyspieszonego tempa życia, ludzkość zetknęła się z nowymi wyzwaniami zdrowotnymi. Dwie główne choroby, które zdają się dominować…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *