Porady

Len zwyczajny i jego właściwości

Len zwyczajny i jego właściwości

Jest wiele produktów, które korzystnie wpływają na nasz organizm, będąc składnikiem różnych dań, a jednocześnie z powodzeniem mogą być wykorzystywane w pielęgnacji skóry czy włosów. Jednym z nich jest olej lniany. Tłoczony z nasion lnu jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, a także w witaminę E. Dzięki tym składnikom wpływa na pracę naszego organizmu oraz ma szerokie zastosowanie kosmetyczne. Len zwyczajny to niezwykły dar natury, z którego mocy korzystać może każdy z nas. Roślina ta znana jest doskonale w rejonie śródziemnomorskim oraz w Azji Mniejszej, jednak jej uprawy można spotkać także w Polsce. Świadczy to o popularności lnu, świetnie wykorzystywanego zarówno w kuchni, jak i w naturalnej medycynie.

Właściwości oleju lnianego

Jako roślina lecznicza, len jest z powodzeniem wykorzystywany przede wszystkim w chwili, gdy głównym problemem jest trawienie. Len sprawia, że następuje wzmożony ruch jelit, a proces trawienia nabiera większego tempa. Z tego też powodu len to naturalny lek na zaparcia, który w tym zakresie wyróżnia się ogromną skutecznością. Odwar z lnu może się natomiast świetnie sprawdzić jako środek powlekający błony śluzowe gardła, przełyku oraz żołądka. Len to jednocześnie świetny kosmetyk, który nie bez powodu tak często pojawia się w mydłach oraz w kremach. Jego obecność w takich preparatach sprawia, iż skóra jest lepiej nawilżona, a tym samym zdrowsza i piękniejsza.

Olej lniany a zdrowie

Działanie oleju lnianego dotyczy przede wszystkim układów: krążenia, nerwowego i pokarmowego. Pomaga on uregulować poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zatoru, zawału czy pojawienia się blaszek miażdżycowych. Poprawia metabolizm, usprawnia trawienie, a także poprawia pracę mózgu, w tym zapamiętywanie czy utrzymanie równowagi emocjonalnej. By w pełni wykorzystać jego działanie, powinniśmy stosować go wyłącznie do przygotowania potraw na zimno, ponieważ olej lniany w wyniku działania wysokiej temperatury traci swoje dobroczynne działanie.

Przeczytaj:  Nasiona marihuany - możesz wykorzystać je w kuchni!

Olej lniany na cerę i piękne włosy

Olej lniany to również doskonały wybór, jeśli chcemy zadbać o skórę i włosy. Sprawdza się w przypadku każdej cery, ponieważ nawilża, łagodzi stany zapalne, reguluje wydzielanie sebum, a dzięki witaminie E spowalnia procesy starzenia, czyli opóźnia pojawienie się zmarszczek. Może być nakładany na twarz, szyję czy dekolt w czystej postaci lub stanowić dodatek do lubianego kremu. W podobny sposób można wykorzystać olej lniany w pielęgnacji włosów – do olejowania, a także do wzbogacenia odżywek czy przygotowania domowych masek do włosów. Stosowany regularnie poprawi on wygląd naszych włosów, zwiększając ich nawilżenie, wygładzając je oraz nadając im blasku i sprężystości. Działanie oleju lnianego jest wszechstronne i bez wątpienia każdy wśród jego właściwości znajdzie coś, co przekona go, by po niego sięgnąć.

Olejowanie włosów to praktyka znana od dziesięcioleci. Już nasze mamy i babcie stosowały naturalne olejki, by poprawić swój wygląd. Dzisiaj niemal w każdym sklepie możemy kupić olejki naturalne w dobrych cenach. Jednym z najlepszych i zupełnie niedocenianych kosmetyków naturalnych jest właśnie olej lniany. 

Olej lniany stosowany regularnie daje doskonałe efekty nie tylko jako część naszej diety, gdzie poprawia perystaltykę jelit i leczy wszelkie problemy trawienne, ale przede wszystkim w pielęgnacji. Najpopularniejszym sposobem na piękne włosy jest ich olejowanie. Chodzi o nakładanie na suche, nieumyte włosy olejków naturalnych. Następnie owijamy głowę folią spożywczą i ręcznikiem. Olej powinien pozostawać na głowie przez co najmniej kilka godzin, a najlepiej całą noc. Rano wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem i wysuszyć.

Olej lniany daje doskonałe efekty w przypadku włosów suchych oraz zniszczonych. Już po kilku użyciach nasza fryzura nabierze blasku, a pasma staną się gładsze. Len nie sprawi, że włosy farbowane szybciej stracą kolor, nie wpłynie też na zmianę naturalnego odcienia, więc panie posiadające kosmyki w odcieniu jasnego blondu nie muszą się martwić, że ta kuracja przyciemni ich barwę. Warto stosować naturalne kosmetyki w swojej codziennej pielęgnacji. Zapewniamy w ten sposób naszym włosom najlepszą ochronę. Dzięki nim włosy będą lśniące i zadbane. Będziemy mogły pożegnać się z przesuszonymi końcówkami. Wypróbuj to rozwiązanie i poczuj różnicę. 

Przeczytaj:  Fakty i mity na temat badań krwi w cukrzycy.
Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Gojenie się ran w jamie ustnej u pacjentów z cukrzycą - wyzwania i zalecenia

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która wpływa na wiele aspektów zdrowia, w tym na stan jamy ustnej. Jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi…
Porady

Jakie są różnice między aparatami stałymi a ruchomymi?

W świecie ortodoncji istnieją dwa główne typy aparatów: stałe i ruchome. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które wpływają na sposób…
Porady

Nasiona marihuany - możesz wykorzystać je w kuchni!

W ostatnich latach nasiona marihuany zdobyły szerokie zainteresowanie nie tylko w kontekście rolnictwa i medycyny, ale także jako ciekawy dodatek do różnorodnych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *