Cukrzyca typu drugiego uchodzi za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Często przez wiele lat nie daje wyraźnych objawów, lecz stopniowo pogarsza nasz stan zdrowia. Cukrzyca typu pierwszego z kolei to wrodzona choroba, która wymaga stałego przyjmowania insuliny. Kiedy już zostanie u nas zdiagnozowana cukrzyca, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Obok farmakoterapii jednak niezwykle istotna jest odpowiednia dieta. Jak powinny odżywiać się osoby z cukrzycą? Podpowiadamy.
Jaka dieta jest dobra dla osób z cukrzycą?
Osoby u których zdiagnozowano cukrzycę typu drugiego, aby ich leczenie farmakologiczne było skuteczne, muszą wdrożyć również odpowiednią dietę, a także aktywność fizyczną. Warto mieć świadomość, że często przyczyną cukrzycy typu drugiego jest nadwaga i otyłość, a także brak ruchu. Dlatego lekarz może zalecić osobie, u której stwierdzi cukrzycę typu drugiego nie tylko zmianę nawyków żywieniowych i rozpoczęcie diety z niskim indeksem glikemicznym, ale także redukcję masy ciała.
Wówczas dieta osoby z cukrzycą powinna być oparta o zasady zdrowego odżywiania, jednak musi dostarczać jej mniej kalorii, niż wynosi jej zapotrzebowanie. Niektórzy diabetycy jako wsparcie diety wykorzystują na przykład tran w kapsułkach, dzięki któremu mogą dostarczyć sobie cennych kwasów omega. Diabetycy powinni unikać słodzonych napoi, słodyczy, fast foodów i żywności wysokoprzetworzonej, a także białego pieczywa, kaszy jaglanej i kukurydzianej czy białego ryżu.
Dieta z niskim indeksem glikemicznym dla osób z cukrzycą
Jedną z najważniejszych zasad, jaką należy kierować się, komponując dietę dla osoby z cukrzycą, jest ta dotycząca niskiego indeksu glikemicznego. IG to wskaźnik, który informuje o tempie przyswajania węglowodanów po ich spożyciu. Im tempo to jest niższe, tym lepiej, ponieważ wówczas nie dochodzi do gwałtownego i skokowego wzrostu cukru we krwi. Obecnie można znaleźć tabele, w których wymienione są poszczególne produkty spożywcze i ich indeks glikemiczny, dzięki czemu łatwiej nam skomponować dobrze zbilansowany posiłek.
Jak komponować posiłki mając cukrzycę?
W cukrzycy typu drugiego posiłki należy komponować w taki sposób, aby w każdym z nich znalazły się węglowodany złożone, czyli pełnoziarniste makarony, pieczywo typu graham, chleb żytni, brązowy ryż, kasza gryczana, pęczak lub bulgur, a także źródło białka i zdrowych tłuszczy oraz warzywa. Źródła białka to m.in. mięso, strączki, nabiał, jaja, tofu. Zdrowe tłuszcze to oliwa z oliwek lub awokado. Dobrze, jeżeli w diecie cukrzycowej, mniej więcej połowę objętości talerza zajmują warzywa, 1/4 węglowodany złożone i 1/4 białko i tłuszcze.
Bardzo ważne jest również, aby jeść posiłki mniej więcej o stałych porach i ustalić sobie ich ilość, by między nimi nie podjadać i nie stymulować trzustki do produkcji insuliny. Dlatego w diecie cukrzycowej nie zaleca się podjadania między posiłkami. Za drobną przekąskę uważana jest również kawa z mlekiem. Dlatego lepiej wypić ją do posiłku, o ile nie mamy problemu z niskim poziomem żelaza we krwi.
Materiał promocyjny.