Cukrzyca

Cukrzyca – objawy skórne choroby

cukrzyca objawy skórne

Zauważyłeś dziwną zmianę na skórze? Nie bagatelizuj tego, ponieważ może być to pierwszy objaw skórny cukrzycy. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jakie problemy skórne występują, jak przebiega leczenie i jakie są powikłania nieleczonej choroby.

Zmiany skórne w cukrzycy

Cukrzyca to zwiększone stężenie glukozy we krwi, spowodowane upośledzeniem funkcjonowania tarczycy, odpowiedzialną za wytwarzanie cukru we krwi. Skóra podczas cukrzycy często już we wczesnym stadium choroby wysyła sygnały, że twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Można stwierdzić, że przyśpiesza ona starzenie się tkanki skórnej.

Najczęstsze zmiany to:

  • zmiany ropne;
  • wypryski;
  • krosty;
  • podatność na infekcje i grzybice;
  • zaczerwienienia, w tym rumieniec cukrzycowy.

Dlaczego tak się dzieje?

Osoby chore na cukrzyce mają obniżoną odporność, są podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. Wahania cukru we krwi sprawiają, że zostają uszkodzone naczynia krwionośne. Wpływa to na ich kruchość i prowadzi do zwyrodnienia. Skóra wtedy jest niedożywiona, wysuszona i podatna na zmiany, a krew ma utrudnione przepływanie.

Należy bacznie obserwować oraz kontrolować widoczne przemiany. To one są pierwszym sygnałem, że coś niedobrego się dzieje z organizmem.

Cukrzyca – objawy skórne w przypadku typu 1.

Silne pragnienie i tym samym konieczność częstego korzystania z toalety jest charakterystyczne dla tego rodzaju choroby. Chorzy potrafią w ciągu dnia wypić około 6-8 litrów płynów w ciągu doby.

Do głównych objawów zaliczamy:

  • częste oddawanie moczu;
  • suchość w ustach;
  • wzmożone pragnienie;
  • niekontrolowaną utratę masy ciała.
Przeczytaj:  Cukrzyca: objawy, leczenie i powikłania

Objawy cukrzycy typu 2.

W tym przypadku trudno zorientować się, jakie sygnały wysyła organizm. Przez dłuższy czas możesz nie zauważać żadnych zmian lub mogą być one słabe i trudno dostrzegalne. Tym samym pacjenci z typem 2. cukrzycy zgłaszają się na leczenie zbyt późno. Prowadzi to do poważnych skutków zdrowotnych, np. obumierania tłuszczowatego.

Najczęstsze objawy to:

  • zwiększenie masy ciała;
  • uczucie zmęczenia;
  • wolne gojenie się ran;
  • niewielkie wzmożenie pragnienia;
  • zaburzenia widzenia.

Cukrzyca ciążowa

Jest to cukrzyca występująca wyłącznie u kobiet w ciąży, które wcześniej nie miały problemów z trzustką. Nie każda kobieta musi na nią cierpieć, należy kontrolować swój stan zdrowia. Ustępuje po porodzie. Najważniejszy jej objaw to hiperglikemia w czasie ciąży.

Cukrzyca – zmiany skórne w trakcie choroby

Jeśli jesteś diabetykiem, twoja tkanka skórna wymaga ciągłej dbałości. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów są rany, które nie chcą się goić, oraz suchość skóry.

Skóra cukrzyka jest osłabiona, przez co narażona zostaje na liczne choroby, infekcje i grzyby. Jest wiele ich odmian od niegroźnych po bardzo niebezpieczne, leczone przez wiele lat.

Świąd skóry

To uporczywe uczucie swędzenia. Niestety, nadmierne drapanie skutkuje mikrourazami, które mogą poddać się nadkażeniu bakteryjnemu. To jeden z wczesnych objawów cukrzycy. Świąd jest on uciążliwy i trudny do wyleczenia, słabo reaguje na leki antyhistaminowe. Jego prawidłowa diagnostyka pomaga wykryć upośledzoną funkcję tarczycy.

Wyróżnia się:

  • świąd miejscowy związany z zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi. Jest ograniczony do wybranego miejsca na ciele, zwykle w okolicach intymnych;
  • uogólniony, który występuje na całym ciele, zwykle u osób w podeszłym wieku.

Zakażenia bakteryjne

Wysoki poziom cukru we krwi powoduje wolniejsze i gorsze gojenie się ran. Zatem łatwiej możesz doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Najczęściej występuje zapalenie mieszków włosowych, czyraków oraz róża (wywołany przez paciorkowce ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej).

Przeczytaj:  Krzywa insulinowa – jak wygląda i co wykrywa?

Niewyrównana cukrzyca powoduje nawrót infekcji bakteryjnych w poważniejszych postaciach, np. róża zgorzelinowa.

Zakażenia grzybicze

U pacjentów z cukrzycą rozpoznaje się zazwyczaj miedzypalcową grzybicę stóp. Nieleczona może zacząć się rozprzestrzeniać na inne obszary ciała i doprowadzić do stanu zapalnego. Łatwo możesz zarazić tym innych, będąc na basenie lub korzystając z tych samych ręczników.

Dotyczy również kącików ust, błony śluzowej jamy ustnej, pach, pachwiny, bruzdy międzypośladkowej czy pępka.

Dermopatia cukrzycowa

Na początku choroby możesz zauważyć na skórze jasnobrązowe i ciemnobrązowe plamy, które z czasem przybierają kolor różowy lub czerwony. Występują na nogach, a niekiedy na przedramionach. Mogą wystąpić również grudki i niewielkie, czerwone blizny.

Dolegliwość ta sprawia, że skóra jest sucha, swędzi, piecze i boli, a także się łuszczy.

Bielactwo nabyte

Zachodzi miejscowy zanik melaniny w tkance, co powoduje widoczne, jaśniejsze plamy. Mogą pojawiać się na całym ciele i mieć różne kształty. Najczęściej występują w okolicach genitalnych, w obrębie kończyn dolnych i górnych, na głowie, szyi, pod pachami oraz na sutkach. Bielactwo może powodować przedwczesną utratę koloru włosów.

Ziarniniak obrączkowaty

Ta dolegliwość sprawia, że na skórze pojawiają się charakterystyczne grudki, które znikają bez pozostawienia blizn

Stwardniała skóra

Zmiany kolagenowe wynikające z wysokiego poziomu glukozy we krwi wiążą się z tzw. grubą skórą. Ma to powiązanie z trwaniem choroby.

Jeśli zbyt późno udasz się na leczenie długotrwałej cukrzycy, możesz cierpieć na nieodwracalny zespół sztywnych rąk. Skóra jest zaczerwieniona, napięta i trudno poruszać kończynami.

Obumieranie tłuszczowate

Występuje u chorujących na cukrzycę typu 2. Stan skóry zmienia się, pojawiają się wyraźnie widoczne ogniska zapalne o żółtym, czerwonym bądź brązowym zabarwieniu. Obszary chorobowe są podatne na urazy i owrzodzenia, rany się trudno goją i pozostają blizny. W centralnej części dochodzi do zaniku skóry, może rozwinąć się martwica. Zmiany występują na nogach, zwykle na podudziach. Długotrwałe ogniska zapalne prowadzą do rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Przeczytaj:  Zmiany skórne w cukrzycy: jak sobie z nimi radzić?

Powikłania neuropatii – stopa cukrzycowa

Powikłania cukrzycy obejmują zmiany naczyniowe. Zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych – zwężenia ich, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia kończyn dolnych.

Neuropatia to uszkodzenie nerwów obwodowych (włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne). Uszkodzenie ich związane jest z zanikiem mięśni, utratą czucia w kończynach czy zniekształceniem stawów. Zaburzone jest wydzielanie gruczołów skórnych, przez co skóra jest sucha i dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Występuje piekący ból nóg, a krew w naczyniach ma utrudniony przepływ – jest to niedokrwienie.

Zespół stopy cukrzycowej

Uszkodzenie naczyń prowadzi do owrzodzenia, tzw. stopy cukrzycowej. To owrzodzenie, zakażenie i destrukcja tkanek miękkich i kości. Łatwo doprowadzić do stałej deformacji, a w najgorszym wypadku trzeba będzie amputować kończynę. Skóra robi się sucha, gładka, wykazująca tendencję do urazów. Ze względu na niedokrwienie skóra traci swój kolor, jest zimna i ma słabe tętno. Trudno również poczuć pęknięcie, dlatego musisz dokładnie je oglądać, by nie doprowadzić do m.in. zakażenia. Rany goją się długo, mogą także dotrzeć do kości. W takich wypadkach stosuje się terapię z mechanicznym oczyszczaniem ze specjalnymi opatrunkami. Leczenie jest długotrwałe, nawet wielotygodniowe.

Cukrzyca – objawy skórne. Jak dbać o wrażliwą skórę?

W sposób szczególny powinieneś dbać o skórę delikatną i podatną na infekcję. Zaniedbanie jej wiąże się z przykrymi skutkami, które często przeszkadzają w życiu codziennym.

Co musisz robić, by nie dopuścić do problemów:

  • w szczególności powinieneś dbać o nią od wewnątrz (prawidłowa dieta, nawadnianie, stosowanie insuliny) jak i od zewnątrz (nawilżanie, odpowiednia higiena);
  • musisz dobierać odpowiednie leki i praktykować częste wizyty u dermatologa;
  • powinieneś dbać o miejsce, w którym wykonujesz wkłucie (dezynfekcja, zmiany nakłucia);
  • ważna jest też odpowiednia pielęgnacja stóp – dokładnie wysusz je po kąpieli.

Jeśli przewlekle chorujesz na cukrzycę i występują u ciebie poszczególne symptomy, a twoja skóra nie jest normalna, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym powikłania cukrzycy będą mniejsze.

Anna Kondziela
585 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *