Cukrzyca

Pomiar glikemii za pomocą systemu CGM i FGM

cgm

Osoby chore na cukrzycę muszą stale kontrolować swoją chorobę, by nie doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia odchyleń. W tym celu powstało wiele aparatów pomagających w codziennym sprawdzaniu stanu cukru we krwi. Czym są owe systemy? Sprawdź!

Nadzorowanie choroby jest niezbędnym elementem życia diabetyka. Nie może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, jakim jest np. hiperglikemia. Jeśli jesteś cukrzykiem i zwykły glukometr nie spełnia twoich oczekiwań, możesz wypróbować nowe aparaty. Czym są? Przeczytaj o nich w tym artykule!

Czym jest system CGM?

CGM to system ciągłego monitorowania glikemii (ang. continuous glucose monitoring). Możesz zintegrować go z pompą insulinową. Przeznaczony jest dla:

  • osób z chwiejnymi wynikami cukru;
  • osób z częstymi epizodami hiperglikemii;
  • osób wymagających ścisłego wyrównania metabolicznego, np. kobiet w ciąży lub chorym na typ 1.

CGM składa się z 3 części:

  • sensora;
  • transmitera;
  • odbiornika.

Wykonuje cyklicznie pomiar glukozy z płynu tkankowego i rejestruje wynik. Otrzymane dane sprawdzisz szybko na swoim przyrządzie.

Niestety, większość z nich wymaga kalibracji, przez co nie unikniesz konieczności stosowania glukometru

Przy jego użyciu możesz z łatwością kontrolować ilość cukru we krwi. Zaletą jest ciągłe otrzymywanie niezbędnych informacji, z których dowiesz się o wczesnych epizodach hipo- i hiperglikemii. Przez to możesz stosunkowo szybko zareagować i zmienić swoją dietę, aktywność fizyczną lub podaż insuliny.

Eliminuje działanie paracetamolu na wynik. Zwykle jest on przez to zawyżony.

Rodzaje

CGM wyróżnia 2 rodzaje systemów:

  • retrospektywny;
  • pracujący w czasie rzeczywistym.

Różnią się między sobą odstępem czasu, w którym możesz sprawdzić wynik.

  • Retrospektywny – w ciele pacjenta umieszcza się cewnik w tkance podskórnej. Służy do zbierania płynu tkankowego, gdzie odznacza się stężenie cukru. Wyniki możesz odczytać dopiero po kilkudniowym cyklu kontroli.
  • Pracujący w czasie rzeczywistym – jak sama nazwa wskazuje, wyniki są dostępne na bieżąco przy pomocy urządzenia. Odczyty zapisywane są co 5 minut.
Przeczytaj:  Jak cukrzyca wpływa na seks?

Czym jest system FGM?

Z angielskiego to flash glucose monitoring – nowsza technika od CGM. Nie da się jej połączyć z pompą insulinową. Na rynku dostępna jest tylko wersja FreeStyle Libre, która nie wymaga kalibracji.

Nie wysyła informacji do odbiornika w sposób ciągły. Pomiary zapisywane są co 15 minut przez 8 godzin. Możesz je zobaczyć po zeskanowaniu urządzenia telefonem z odpowiednią aplikacją lub czytnikiem.

Technologia redukuje korzystanie z glukometrów. Wyjątkiem jest wysokie wahanie poziomu cukru we krwi, które powinno zostać sprawdzone klasycznym pomiarem.

W odróżnieniu od CGM nie poinformuje cię samodzielnie o wychyleniach cukru. Musisz sprawdzić tę informację przez zeskanowanie. Jest czuły na paracetamol, nie stonuje jego działania.

Aplikowanie

Aplikacja czytników przebiega bezboleśnie za pomocą jednorazowego aplikatora. Najczęściej zakłada się je na tylną część ramienia, by nie przeszkadzała na co dzień. By wymienić na nowe, wystarczy odkleić i ponownie zaaplikować.

Dla kogo jest przeznaczony?

System ciągłego monitorowania stanu cukru we krwi stosuje się u osób z cukrzycą typu 1., u których leczenie polega na podskórnych wlewach insulinowych. Zdarzają się przypadki, gdzie korzystają z niego osoby, które wstrzykują insulinę za pomocą igieł.

Stosowanie systemu uzupełnia samokontrolę choroby.

Jakie korzyści płyną z używania CGM?

Badania dowodzą, że stosowanie tych systemów zapewnia bardzo dobrą kontrolę choroby. Świadczy o tym zmniejszenie HbA1C (hemoglobiny glikowanej). Pokazuje ona średni poziom glukozy sprzed 3 miesięcy. Powinieneś utrzymać ją w normie 7%.

Pacjenci stosujący tę samokontrolę rzadziej doświadczali epizodów hiperglikemii. Utrzymywali przez dłuższy czas prawidłowy stan. Mogli swobodnie dostosowywać insulinę do swoich potrzeb, a czas spędzony w glikemii docelowej wynosił 70-180 mg/dl.

Koszty aparatu

Największy kłopot tej metody stanowi jej cena. Refundacji podlega czytnik i transfer, a zniżkę otrzymają osoby do 26. roku życia. NFZ funduje do 4 sztuk sensorów na miesiąc z limitem 600 zł oraz 1000 zł raz na 8 miesięcy na transfer.

Przeczytaj:  Cukrzycą ciążową zagrożona - jak stawić jej czoła i zapobiec powikłaniom?

Znajdą się zwolennicy i przeciwnicy nowych aparatów. Nowinki technologiczne są dla ludzi sporym ułatwieniem. Zamiast ciągle nakłuwać się glukometrem, możesz wykorzystać wyżej opisane aparaty.

Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 - nowe metody leczenia i innowacyjne leki

Jednym z najbardziej obiecujących aspektów nowej generacji leków na cukrzycę typu 2 jest ich skoncentrowane działanie na korzenie problemu. Innowacyjne substancje aktywne,…

6komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *