Cukrzyca

Automatyczny wstrzykiwacz insuliny – pen do insuliny

pen do insuliny

Istnieje wiele metod podawania insuliny, by unormować cukrzycę. Jednym z narzędzi do tej czynności jest pen. To niewielkie urządzenie do podskórnego dostarczania leku. Ratuje życie milionom ludzi na świecie. Jak z niego korzystać? Gdzie go dostać?

Wstrzykiwacz do insuliny pomaga wielu cukrzykom w unormowaniu cukrzycy. Dzięki niemu możesz podać precyzyjną dawkę substancji zapobiegającej wahaniom cukru we krwi. Jest niewielki i poręczny, a jego obsługa nie jest skomplikowana.

Czym jest pen do insuliny?

Pen to automatyczny wstrzykiwacz do insuliny. Składa się z niewielkiej, jednorazowej igły o długości 6 mm, 8 mm oraz 12 mm; zbiorniczka z 3,0 ml insuliny; oraz przycisku uwalniającego insulinę. Przypomina wieczne pióro, a zamiast atramentu ma wkład z lekiem. Używany w celu zapobiegania cukrzycy.

Choroba ta objawia się wahaniom cukru, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej występuje hiperglikemia, czyli zbyt duże stężenie cukru we krwi. U osób zdrowych cukier regulowany jest przez hormon wydzielany przez komórki trzustki.

Cukrzyca to choroba metaboliczna. Jeśli wytwarzanie glukozy jest zaburzone, rozwija się cukrzyca typu 1. Istnieje również inny wariant tej choroby, typ 2. Powstaje w momencie, gdy insulina jest wytwarzana przez trzustkę, ale organizm nie jest w stanie jej spożytkować.

Insulinoterapię przyjmują zazwyczaj pacjenci z cukrzycą 1, jednakże osoby z typem 2 niekiedy również muszą zdecydować się na ten rodzaj terapii.

Insulina ratuje diabetyków przed niechcianymi powikłaniami cukrzycy. Wstrzykuje się go do podskórnej tkanki tłuszczowej. W czasie ostrego przebiegu choroby możliwe jest aplikowanie w mięśnie lub żyły.

Iniekcję wykonuje się na brzuchu, jeśli posiadasz szybko działającą insulinę. Na udach, pośladkach lub w ramię, jeżeli masz długo działającą.

Przeczytaj:  Cukrzyca typu 1 u dzieci - objawy, leczenie i dieta

Jak użyć automatycznego wstrzykiwacza?

Byś mógł bezpiecznie w domu przeprowadzić iniekcję, musisz zastosować kilka zasad. Powinny zostać przekazane przez lekarza albo pielęgniarkę z poradni diabetologicznej. Jego obsługa jest prosta. W razie trudności możesz zwrócić się do personelu medycznego.

  • umyj dłonie ciepłą wodą z mydłem;
  • miejsca do ukłucia nie musisz dezynfekować. Pamiętaj, by było czyste i suche;
  • zmierz stężenie glukozy we krwi, by dostosować porcję substancji;
  • do każdej iniekcji używaj innej igły;
  • sprawdź drożność igły – wypuść jedną dawkę insuliny. Jeśli pojawi się kropla, możesz użyć igły, jeśli nie – wymień ją;
  • ustaw odpowiednią miarę insuliny;
  • wybierz miejsce wkłucia i chwyć fałd skóry, by wprowadzić igłę pod kątem prostym;
  • powoli naciskaj tłok i odczekaj 10 sekund po wprowadzeniu leku;
  • wyciągnij igłę i wymień na nową.

Czego nie robić w momencie używania pena?

By korzystanie ze wstrzykiwacza insulinowego przebiegało pomyślnie, bez żadnych kłopotów musisz mieć na uwadze kilka rzeczy:

  • do każdej iniekcji używaj innej igły;
  • nie korzystaj z tego samego wstrzykiwacza jeśli dawkujesz dwa różne leki;
  • nie udostępniaj nikomu swojego narzędzia. Jest on wyłącznie do użytku twojego;
  • nie naciskaj na przycisk przed wprowadzeniem igły pod skórę;
  • zmieniaj miejsce wkłucia, by nie doszło do uszkodzenia tkanek, przerostu. Niezmienianie go, z czasem doprowadzi do lipoatrofii, czyli miejscowego zaniku tkanki tłuszczowej. W konsekwencji podanie insuliny może być nieprawidłowo przyjęte przez organizm.

Gdzie dostać urządzenie?

Wytwarzane są przez firmy produkujące insulinę, możesz je kupić w sklepie internetowym. Posiadają je również w poradniach diabetologicznych lub w oddziałach przyszpitalnych. Otrzymasz go za darmo.

Wstrzykiwacz insuliny dostępny jest w aptekach. Możesz otrzymać go, pokazując zaświadczenie lekarskie lub receptę. W razie popsucia się, bez problemu wymienisz na nowy u diabetologa.

Przeczytaj:  Glukometr bez nakłuwania – czy to działa?

Inne metody wstrzykiwania insuliny

W zależności od przebiegu choroby możesz stosować różne możliwości podawania insuliny. Służą do tego strzykawki i pompy insulinowe.

Pompy stosuje się w intensywnej insulinoterapii, np. w czasie trwania cukrzycy typu 1. Ciągle podaje niewielkie ilości insuliny, zapewniając zaopatrzenie bazowe. Sprzęt składa się z cewnika, który wprowadza się pod skórę, a także zewnętrznej pompy ze zbiornikiem. Możesz ją zaprogramować ido swoich potrzeb w zależności od dawkowania, np. co godzinę może podawać ci inną dawkę. Wszystko uzależnione jest od twojego trybu życia, zapotrzebowania lub aktywności fizycznej. Dodatkowo posiada funkcję bolusa korekcyjnego. To bonusowe wstrzyknięcie, by unormować glukozę, nie doprowadzić do hiperglikemii. Korzystając z tego urządzenia, nie jesteś zwolniony z kontroli stanu glikemii. Niektóre sprzęty wyposażone są w kalkulator bolusów, system ostrzegający o zbliżającej się hipoglikemii lub glukometr.

Ze strzykawek korzysta się, gdy intensywna terapia nie jest wymagana. Są jednorazowego użytku w porównaniu do pompy. Dobiera się je do rodzaju insuliny. Jeśli stosujesz jej 2 rodzaje, możesz je bezpiecznie wymieszać i zaaplikować w jednym zastrzyku. Na rynku dostępne są specjalnie przygotowane mieszanki.

Pen do insuliny jest wygodnym, łatwym w obsłudze urządzeniem. Bez problemu zrozumiesz jego działanie i nauczysz się jak go używać.

Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *