Cukrzyca

Palec cukrzycowy – pierwsze objawy. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć groźnych powikłań cukrzycy?

palec cukrzycowy pierwsze objawy

Czym charakteryzuje się palec cukrzycowy? Pierwsze objawy mogą być trudne do zauważenia. Jeśli chorujesz na cukrzycę, sprawdź, czego nie należy lekceważyć.

Problemy z wyregulowaniem poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do zmian w całym organizmie osoby chorej. Przykładem jest palec cukrzycowy – pierwsze objawy stopy cukrzycowej. Chory cierpi wówczas z powodu suchej, zrogowaciałej skóry, uczucia drętwienia, a także zwiększonej podatności na skaleczenia i otarcia. Dlaczego jak najszybsze rozpoczęcie leczenia jest tak ważne? Dowiedz się, co robić, gdy pojawi się u ciebie ta niebezpieczna dla zdrowia dolegliwość.

Palec czy stopa cukrzycowa? Czy te nazwy oznaczają to samo?

Specjaliści używają raczej określenia „stopa cukrzycowa”. Tak naprawdę palec cukrzycowy jest wczesnym etapem rozwoju w dolegliwościach związanych ze stopami. Zmiany mogą zatrzymać się na tym etapie i wówczas problemy skórne będą widoczne tylko w górnej lub dolnej części palców. Mogą się również rozwinąć i obejmować większe obszary kończyny.

Dlaczego diabetycy mają problemy z palcem cukrzycowym?

Podstawową przyczyną występowania problemów w obrębie palców jest niewyrównana glikemia u osób chorych. Zbyt duże stężenie glukozy we krwi powoduje uszkodzenia w obszarze nerwów, naczyń krwionośnych, tkanek. To z tego powodu u diabetyków pojawiają się różnego rodzaju zmiany skórne.

Stopa lub palec cukrzycowy mogą mieć różne podłoże:

  • stopa neuropatyczna to schorzenie spowodowane uszkodzeniem nerwów i deformacją mięśni, w wyniku tych zmian niektóre fragmenty stopy stają się nadmiernie obciążone, co niekorzystnie wpływa na ich kształt, w tych miejscach pojawiają się również odciski, modzele i owrzodzenia, występują także zaburzenia czucia;
  • stopa niedokrwienna – to zaburzenie wynika z uszkodzeń tętnic w kończynach, przy niedokrwieniu pojawia się zimna, śliska i lśniąca skóra, drętwienie, nadmierna potliwość, utrata włosów, a także niewyczuwalne tętno w części grzbietowej stopy.
Przeczytaj:  Stan przedcukrzycowy – czym jest? Czynniki ryzyka cukrzycy

Neuropatia i niedokrwienie mogą występować także jednocześnie, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniem typu mieszanego. Warto pamiętać, że tego typu problemy pojawiają się zarówno u osób z cukrzycą typu 1, jak i typu 2.

Palec cukrzycowy – pierwsze objawy

Czym charakteryzuje się występujący u chorych na cukrzycę palec cukrzycowy? Pierwsze objawy są zazwyczaj mało charakterystyczne – na tyle, że osoba zdrowa prawdopodobnie nie zwróciłaby na nie uwagi. Cukrzycy powinni jednak zawsze szczególnie uważnie przyglądać się temu, co dzieje się w obrębie kończyn dolnych, ponieważ są obarczeni ryzykiem pojawienia się palca cukrzycowego. Przy tym zaburzeniu charakterystyczne są następujące objawy:

  • osłabione czucie, w wyniku którego pacjent może nie zauważać ran i innych uszkodzeń;
  • uczucie mrowienia i drętwienia;
  • bóle odczuwane w pozycji leżącej;
  • trudności z chodzeniem;
  • zwiększona podatność na infekcje.

Co pacjent z cukrzycą może robić na co dzień w ramach profilaktyki?

Zespół stopy cukrzycowej to nie tylko zaburzenie powodujące dyskomfort na co dzień. To groźne powikłanie cukrzycy, które może mieć wiele konsekwencji zdrowotnych. Warto zrobić wszystko, by zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Jak to zrobić? Przede wszystkim ważne jest wdrożenie zdrowych nawyków na co dzień. Możesz to robić poprzez:

  • noszenie odpowiedniego obuwia – dość luźnego, przewiewnego, niepowodującego ucisku, z wkładkami z naturalnych materiałów;
  • prawidłową higienę – stopy powinno się dokładnie wycierać po kąpieli;
  • unikanie długich kąpieli w gorącej wodzie – sprzyja ona rozwojowi bakterii i grzybów na skórze;
  • właściwą pielęgnację – codzienne stosowanie kremów nawilżających, najlepiej tych zawierających mocznik, unikanie wygładzania zrogowaciałej skóry ostrymi narzędziami;
  • uważną obserwację – zwracanie uwagi na to, czy na powierzchni skóry nie pojawiły się drobne skaleczenia, pęcherze, odciski lub inne zmiany;
  • stosowanie delikatnych opatrunków z gazy lub innych naturalnych, oddychających materiałów – dzięki temu rany będą szybciej się goić.
Przeczytaj:  Cukrzyca i jej związek z ryzykiem chorób serca

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Pacjent z neuropatią lub niedokrwistością wymaga najczęściej leczenia z udziałem specjalistów z kilku dziedzin:

  • diabetologa, który pomoże w dobraniu odpowiedniej dawki insuliny, aby zapobiec występowaniu zjawiska hiperglikemii;
  • chirurga naczyniowego, który oceni stan naczyń krwionośnych i zadba o poprawę ich stanu;
  • dermatologa, który dobierze odpowiednie kremy i maści na suchą skórę;
  • podologa, który wykona zabiegi przywracające stopie normalny wygląd.

W pierwszej kolejności pacjent powinien zadbać o wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Dzięki uzyskaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi będzie można uniknąć poważniejszych przewlekłych powikłań. U niektórych cukrzyków może być konieczne wycięcie zmian martwiczych, leczenie zakażeń, zastosowanie opatrunków czy akcesoriów ortopedycznych do odciążenia.

Uważaj na konsekwencje braku odpowiedniego leczenia cukrzycy

Jeśli zignorujesz pojawiające się przy palcu cukrzycowym pierwsze objawy, mogą się pojawić u ciebie znacznie poważniejsze zmiany. Nieleczone zaburzenie prowadzi niekiedy do nieodwracalnych konsekwencji. W przypadku niedokrwistości może dojść do martwicy i wówczas konieczne jest usunięcie fragmentów tkanek. Jeśli zmiany są bardzo poważne, lekarz może nawet zdecydować o amputacji. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale faktem jest, że w Polsce wykonuje się rocznie kilka tysięcy amputacji.

Problemy z krążeniem, uszkodzenie nerwów obwodowych i deformacja mięśni wpływają na wiele obszarów, m.in. ruchomość stawów, postawę podczas chodzenia, stan skóry. Z powodu utrudnionego gojenia się ran u cukrzyków częściej niż u osób zdrowych dochodzi do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.

Podsumowanie

Jeśli chorujesz na cukrzycę, powinieneś bardziej niż osoby zdrowe zwracać uwagę nawet na drobne zmiany w swoim samopoczuciu. To, oprócz wyrównania cukrzycy, jeden z najważniejszych czynników, które decydują o twoim zdrowiu. Dzięki znajomości charakterystycznych objawów palca cukrzycowego będziesz mógł szybko zgłosić się do specjalisty i uzyskać niezbędną pomoc.

Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *