Porady

Kosmetyki dla diabetyków. Czy mają znaczenie?

Cukrzyca a kosmetyki

Cukrzyca uznana została za chorobę cywilizacyjną. Na jej rozwój duży wpływ ma tryb życia i dieta. Częstą dolegliwością pojawiającą się w przebiegu tej choroby metabolicznej są problemy skórne. Przeczytaj, co każdy diabetyk musi wiedzieć o kosmetykach!

Skóra diabetyków ma specjalne potrzeby. Cukrzycy mogą na co dzień zmagać się z uporczywym świądem, który zmusza do drapania i prowadzi do powstawania mikrourazów. Choć często zmiany są łagodne, choroba może skutkować ciężkimi powikłaniami, jak tzw. stopa cukrzycowa czy obumieranie tłuszczowate. Z tego powodu tak ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków, preparatów do codziennej pielęgnacji ciała. Powinny to być produkty łagodne, niedrażniące, działające antyseptycznie. Zaleca się sięganie po kosmetyki, w których składzie znajduje się mocznik. O czym jeszcze musi wiedzieć chory na cukrzycę?

Codzienna pielęgnacja ciała diabetyków

Diabetycy powinni szczególną uwagę zwracać na skład kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała. Należy zrezygnować z produktów, które zawierają środki konserwujące. Niekiedy drażniąco mogą działać także kompozycje zapachowe. A jakie składniki zadziałają pozytywnie na skórę cukrzyka? Dobrym wyborem będą produkty z mocznikiem, witaminą E, alantoiną, panthenolem, czy srebrem koloidalnym. Podstawą jest intensywne nawilżanie skóry i łagodzenie podrażnień. Skutecznie działa także siara bydlęca zapobiegająca infekcjom i lecząca owrzodzenia charakterystyczne dla stopy cukrzycowej.

A co z perfumami? Czy cukrzycy mogą po nie sięgać? Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna. Niekiedy perfumy mogą być przyczyną podrażnienia skóry także u osób bez cukrzycy. Jak więc sprawdzić, czy ich używanie będzie możliwe? Wybierz ulubiony zapach, np. perfumy La Vie Est Belle, i spryskaj nimi niewielki fragment ciała. Odczekaj 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie nastąpiła reakcja uczuleniowa. Jeśli nie możesz aplikować zapachu bezpośrednio na ciało, spróbuj spryskać ubranie. To sposób na to, by mimo problemów wciąż pięknie pachnieć!

Przeczytaj:  Jakie są różnice między aparatami stałymi a ruchomymi?

Cukrzyca a makijaż

Czy chorzy na cukrzycę mogą wykonywać makijaż? Zasady są takie same jak w przypadku wyboru kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Każdy produkt powinien być analizowany pod względem składu. Należy wybierać te delikatne, zawierające witaminy, nawilżające. W razie zaobserwowania niekorzystnych skutków stosowania danego kosmetyku trzeba z niego zrezygnować i zastąpić innym. Warto zwrócić uwagę na dermokosmetyki, czyli produkty specjalnego przeznaczenia. 

W przypadku cukrzycy lepiej zrezygnować z makijażu permanentnego. Nie jest on całkowicie przeciwwskazany, jednak obwarowany dodatkowymi wymaganiami, które pacjentka musi spełnić. Zamiast tego, warto postawić na dobrej jakości kosmetyki np. tusz do rzęs Lancome Doll Eyes, sprawdzoną pomadkę czy podkład. Przygotowany zestaw kosmetyków pozwoli wykonać makijaż, kiedy będziesz chciała. Jeśli poczujesz dyskomfort, w każdej chwili możesz go zmyć. Niestety nie postąpisz tak w przypadku trwałego makijażu.

Cukrzyca to poważna i niebezpieczna choroba, której nigdy nie wolno bagatelizować. Wśród wielu nieprzyjemnych objawów znalazły się również problemy skórne. Oprócz leczenia cukrzycy, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. W razie wątpliwości co do kosmetyków i dozwolonych zabiegów warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać najlepsze produkty. Najważniejszym zadaniem preparatów dla diabetyków jest nawilżanie, zapobieganie zakażeniom i łagodzenie świądu. 

Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Gojenie się ran w jamie ustnej u pacjentów z cukrzycą - wyzwania i zalecenia

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która wpływa na wiele aspektów zdrowia, w tym na stan jamy ustnej. Jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi…
Porady

Jakie są różnice między aparatami stałymi a ruchomymi?

W świecie ortodoncji istnieją dwa główne typy aparatów: stałe i ruchome. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które wpływają na sposób…
Porady

Nasiona marihuany - możesz wykorzystać je w kuchni!

W ostatnich latach nasiona marihuany zdobyły szerokie zainteresowanie nie tylko w kontekście rolnictwa i medycyny, ale także jako ciekawy dodatek do różnorodnych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *