Cukrzyca

Jak przygotować nowe mieszkanie dla osoby z cukrzycą?

owe mieszkanie dla osoby z cukrzycą

Kupno mieszkania/domu od dewelopera to proces, do którego należy dobrze się przygotować. Jest to szczególnie ważne, gdy lokal ma być przeznaczony dla osoby chorującej na cukrzycę typu pierwszego. Choroba ta ma bowiem ogromny wpływ na jakość ludzkiego życia i nasze codzienne nawyki. Prawnik od umów deweloperskich radzi, jakie kwestie wziąć pod uwagę w przypadku kupna lokum dla cukrzyka.

Cukrzyca typu I – co to za choroba

Cukrzyca typu I jest to poważna choroba z autoagresji, której przyczyną jest całkowite zniszczenie komórek trzustki przez przeciwciała (przeciwciała są produkowane przez nasz własny układ odpornościowy). Rezultatem tego procesu jest brak insuliny. Charakterystycznymi objawami, które towarzyszą cukrzycy typu I jest kwasica i śpiączka ketonowa. Osoby chore czują wzmożone pragnienie, chudną (pomimo braku zmiany nawyków żywieniowych), są osłabione, senne, mają zwiększoną skłonność do infekcji.

Cukrzyca jest chorobą, która może doprowadzić do wielu powikłań (w tym również do śmierci), dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenie. W tej chwili podstawową metodą leczenia jest podawanie choremu insuliny. Początkowo odbywa się to w warunkach szpitalnych, po pewnym czasie chory uczy się podawać sobie insulinę samodzielnie.

W jaki sposób cukrzyca zmienia nasze codzienne życie?

Niemal wszyscy chorzy na cukrzycę typu I odpowiadają zgodnie, że choroba ta zmieniła ich życie. Chory musi na bieżąco kontrolować stężenie glukozy we krwi (pomiary odbywają się przy pomocy glukometru), a także wstrzykiwać sobie insulinę. W mieszkaniu osoby zmagającej się z cukrzycą znajduje się dużo akcesoriów potrzebnych do kontrolowania choroby.

Przeczytaj:  Naturalne metody leczenia cukrzycy typu 2

Czym powinno charakteryzować się mieszkanie dopasowane do potrzeb cukrzyka?

Niezależnie od tego czy interesuje nas kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego czy pierwotnego musimy upewnić się, że jest ono dostosowane do potrzeb osoby chorej na cukrzycę typu I. Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie Pewny Lokal. Prawnik od umów deweloperskich zwraca uwagę, że osoba z cukrzycą potrzebuje przynajmniej jednej pojemnej szafki to przechowywania swoich „cukrzycowych zapasów”. Znajdują się tam:

  • leki,
  • pompa insulinowa,
  • zbiorniczki na insulinę,
  • igły do podawania insuliny,
  • waciki do odkażania skóry,
  • przyrządy do mierzenia cukru,
  • i wiele innych.

Szafka, w której znajdują się tego typu akcesoria powinna być utrzymywana w stałej temperaturze, dlatego konieczne jest, żeby znajdowała się z daleka od piekarnika i kuchenki. Chory na cukrzycę potrzebuje dużych zapasów insuliny, a także glukagon w zastrzyku, które należy przechowywać w lodówce. Z tego względu dobrze jest się upewnić, czy kuchnia jest na tyle obszerna, żeby zmieścić w niej dużą lodówkę. W lodówce oprócz leków przetrzymywane są produkty, których celem jest podniesienie cukru we krwi (na przykład soki).

Ze względu na fakt, że chory na cukrzycę przechowuje w swoim mieszkaniu wiele preparatów, które muszą być utrzymywane w stałej temperaturze (w przeciwnym razie stracą swoje właściwości), dobrze jest rozważyć zakup mieszkania z klimatyzacją. Klimatyzacja jest bardzo ważna również dlatego, że wysokie temperatury (zwłaszcza jeśli są połączone ze znaczną wilgotnością powietrza) mogą doprowadzić do zaburzeń i wahań glikemii.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Na stronie Pewny Lokal znajdziemy informacje zarówno o mieszkaniach nowych, jak i tych, które pochodzą z rynku wtórnego. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z nich sprawdzą się lepiej dla osoby chorującej na cukrzycę. W przypadku tej choroby dużą i bardzo pozytywną funkcję może odgrywać klimatyzacja, dlatego jeżeli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem z rynku wtórnego, koniecznie upewnijmy się, czy istnieje techniczna możliwość instalacji w nim klimatyzatora.

Przeczytaj:  Wczesne objawy cukrzycy - jak rozpoznać początki choroby?

Zaletą mieszkań nowych jest fakt, że często są one klimatyzowane, co więcej znajdują się w nich windy. Jeżeli chodzi o lokale używane – ich atutem jest często atrakcyjna cena, a także zagospodarowane już otoczenie.

Anna Kondziela
582 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *