Cukrzyca

Jak cukrzyca wpływa na seks?

Jak cukrzyca wpływa na seks?

Seks jest dla wszystkich i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Niemniej jednak zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, jak np. choroby przewlekłe, które z pewnością mogą w pewnym stopniu wpłynąć na jakość życia seksualnego. Wobec tego seks a cukrzyca, czyli jedna z popularnych chorób XXI wieku- co warto o tym połączeniu wiedzieć?

Czy diabetycy mogą uprawiać seks?

Diabetycy z całą pewnością nie mają łatwego życia. Wynika to przede wszystkim z faktu, że już na co dzień, muszą się oni mierzyć z wieloma przeciwnościami losu, a także z wieloma restrykcyjnymi zasadami i ograniczeniami. Nie jest tajemnicą, że cukrzyca jest niezwykle podstępną chorobą, która atakuje krok po kroku i wyniszcza organizm. Niemniej jednak diabetycy mogą skutecznie kontrolować przebieg tej choroby, nie tylko przy pomocy leków, ale także przy zachowaniu odpowiedniej diety. Co ciekawe cukrzyca nie przekreśla szansy na to, by żyć w zupełności normalnie i czerpać radość z codziennych czynności i obowiązków. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że konieczne jest stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi i stosowanie się do pewnych zasad. Niemniej jednak cukrzyca a seks- czy takie połączenie w ogóle jest możliwe? Wielu diabetyków bowiem obawia się, że podczas stosunku będzie istniała konieczność przyjęcia insuliny, a być może nawet- w przypadku panów- zawiodą oni w łóżku. Jednak wspomniane już zostało, że cukrzyca, o ile pacjent znajduje się pod stałą kontrolą lekarza i kontroluje przebieg choroby, nie musi dawać żadnych, niepożądanych objawów ubocznych. W efekcie pacjenci z cukrzycą są w dalszym ciągu w pełni sprawni pod względem seksualnym i nie muszą martwić się o to, że stosunek płciowy wpłynie na przebieg ich schorzenia. Pamiętajmy, że cukrzyca choć jest dość ciężką chorobą, to jednak w obecnych czasach nie jest ona uznawana za kalectwo, a już na pewno nie jest wyrokiem. Podsumowując śmiało można powiedzieć, że panie i panowie chorzy na cukrzycę, mogą czerpać z życia garściami, a odnosi się to także do ich życia seksualnego.

Przeczytaj:  Cukrzyca mitochondrialna - postępująca choroba metaboliczna

Seksualne przeszkody dla cukrzyków

Cukrzycy jak najbardziej mogą uprawiać seks i z pewnością będzie on dla nich udanym i niezapomnianym przeżyciem. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że wysokie stężenie cukru we krwi, będzie mogło stanowić problem w szczególności dla panów. Dlaczego? Otóż skoki cukrzycy, a także brak ustabilizowania tej choroby, przyczynia się do znacznego spadku potencji. Co więcej, choroba ta może doprowadzić również do problemów z erekcją- może wystąpić niepełny wzwód lub po prostu nie możność jego osiągnięcia. Właśnie dlatego panowie, którzy niestety cierpią na cukrzyce, zwykle mają o wiele więcej oporów przed stosunkiem płciowym niż panie. Diabetyczki co prawda mogą odczuwać nieco niższą ochotę na zbliżenie, jednak poza nią, cukrzyca nie spowoduje u pań znacznego pogorszenia się jakości życia seksualnego. U panów niestety może być nieco gorzej.

Czy panowie z cukrzycą mogą przyjmować tabletki na potencję?

Okazuje się, że w momencie kiedy diabetycy zauważą, że nie są już wstanie stanąć na wysokości zadania i doprowadzić swojej partnerki do punktu kulminacyjnego, wówczas szukają oni innych rozwiązań. Najprostszym i najpowszechniej dostępnym sposobem są oczywiście tabletki na potencję. Jednak czy panowie z cukrzycą mogą je przyjmować? Takie tabletki zwykle zwierają w swoim składzie sildenafil, czyli substancję czynną, która może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Nie jest więc tajemnica, że tabletki na potencję nie zawsze będą dla diabetyków odpowiednie. Choć jest to dość wstydliwy problem, to jednak warto skonsultować go z lekarzem prowadzącym. Wówczas to on oceni, czy pacjent może rozpocząć kurację środkami na potencję, czy być może lepiej nie ryzykować tym, że cukrzyca wymknie się przez to spod kontroli. Zawsze można udać się również do seksuologa, który z pewnością znajdzie rozwiązanie tego delikatnego i kłopotliwego zarazem problemu urażonej męskości.

Przeczytaj:  Dekompensacja cukrzycy - objawy, leczenie i zapobieganie
Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *