Porady

Czy diabetycy mogą korzystać z implantów zębowych?

implanty dla diabetykow

Co oznacza cukrzyca?

Zbyt wysoki poziom we krwi prowadzi do powstania zmian patologicznych w naczyniach krwionośnych, w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Z kolei, uszkodzenia te prowadzą do powstania niewydolności nerek, niewydolności serca, udaru mózgu, amputacji kończyn, ślepoty. Cukrzyca jest niestety powszechnym problemem występującym w społeczeństwie. Niemniej jednak do najważniejszych przyczyn cukrzycy zaliczamy zła dieta, nadwaga i otyłość, nadciśnienie tętnicze, stres, mało snu, uwarunkowania genetyczne. Czynnikiem ryzyka jest także płeć i wiek – ryzyko cukrzycy rośnie wraz z wiekiem i u kobiet, i u mężczyzn, natomiast kobiety są bardziej narażone na cukrzycę typu 2. Cukrzyca jest niestety chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Można jednak ograniczać jej skutki, jednak trzeba stale kontrolować i obserwować organizm. 

Jak cukrzyca wpływa na gojenie się ran?

Aby proces gojenia przebiegał poprawienie, konieczne jest prawidłowe krążenie krwi – cukrzyca utrudnia ten proces, ponieważ niszczy naczynia krwionośne. Skutkiem tego jest:

  • powolne gojenie się ran,
  • powolny proces osteointegracji, czyli wgajaniem wszczepu śródkostnego,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia infkecji.

Implanty zębowe, a cukrzyca?

Wstawienie implantów zębowych jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które straciły pojedyncze zęby, mają braki zębowe lub trudzą się z bezzębiem. Bez wątpienia jest to zabieg coraz bardziej popularny, który znacząco poprawia wygląd twarzy. Zabieg ten jest bowiem najkorzystniejszą metodą uzupełnienia braków zębowych, pod względem estetyki i funkcjonalności. Ma on również kluczowe znaczenie w kontekście zastosowania różnego rodzaju protez ruchomych.

Implanty zębowe pełnią również rolę utraconego korzenia zęba, który utrzymuje jego koronę, dzięki czemu pacjenci mają znacznie zwiększony komfort życia. Dzięki dużej stabilizacji i zwiększeniu komfortu życia, implanty często określane są drugimi stałymi zębami człowieka. Sam zabieg polega na nacięciu dziąsła, nawiercenia otworu i wprowadzenia implantu – zabieg przeprowadzony jest przez po znieczuleniu, przez wykwalifikowanego chirurga. Kluczowe jest zatem, aby rany goiły się prawidłowo. 

Przeczytaj:  Zalety regularnej sauny dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Osoby borykające się z cukrzycą mogą się zdecydować na wstawienie implantów, ale pod jednym i bezwzględnym warunkiem – musi być prawidłowy i ustabilizowany poziom cukru we krwi i odpowiednie wartości hemoglobiny. Mowa jest zatem o tak zwanej cukrzycy kontrolowanej, ponieważ tylko ona daje możliwość utrzymania prawidłowych parametrów, a tym samym jest to gwarancją właściwego gojenia się ran i integracji implantu z kością.

Niemniej jednak ważnym czynnikiem w trakcie leczenia jest ciągłe kontrolowanie poziomu cukru u pacjenta, po zabiegu. Zatem odpowiednia będzie opieka diabetologa, który wdroży odpowiednie medykamenty. Kluczowe dla prawidłowo przeprowadzonego zabiegu będzie odpowiednie przygotowanie się pacjenta przez planowanym zabiegiem. Każda osoba decydująca się bowiem na leczenie implantologiczne powinna w pierwszej kolejności udać się na konsultacje do lekarza stomatologa. Podczas konsultacji, pacjentowi zostaną przedstawione wszystkie etapy leczenia i cały proces. Należy pamiętać również, aby przed rozpoczętym leczeniem udać się do diabetologa celem potwierdzenia określonego stanu zdrowia. Pamiętać więc należy, że cukrzyca jest chorobą zaliczaną do względnych przeciwskazań do implantacji – w praktyce oznacza to bowiem, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny.

Anna Kondziela
585 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Porady

Jakie są różnice między aparatami stałymi a ruchomymi?

W świecie ortodoncji istnieją dwa główne typy aparatów: stałe i ruchome. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które wpływają na sposób…
Porady

Nasiona marihuany - możesz wykorzystać je w kuchni!

W ostatnich latach nasiona marihuany zdobyły szerokie zainteresowanie nie tylko w kontekście rolnictwa i medycyny, ale także jako ciekawy dodatek do różnorodnych…
Porady

Grillowanie bez mięsa – pomysły na lekkie dania z rusztu

Grillowanie kojarzy się głównie z mięsnymi potrawami, jednak coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych dań z rusztu. Wegetariańskie i wegańskie przepisy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *