Cukrzyca

Glukometr bez tajemnic – jak go używać i jaki wybrać?

glukometr

Mało które domowe urządzenie przynosi tak wymierne korzyści w leczeniu, jak wynaleziony w latach 60. glukometr. Poznaj jego historię, opanuj działanie i zdobądź najważniejsze informacje potrzebne przy wyborze odpowiedniego modelu.

Badanie poziomu glikemii we krwi przenośnym glukometrem to codzienność diabetyków. Czasami potrzebny jest wynik dwie godziny po każdym posiłku, czasami wystarczy jeden pomiar dziennie. Dowiedz się, jak dokładnie używać glukometru i poznaj cechy, na jakie warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego urządzenia.

Historia glukometru

Glikemię, czyli wskaźnik określający stężenie glukozy we krwi, próbowano mierzyć już w połowie XIX wieku za pomocą testów polegających na badaniu moczu. Zmiany w sposobie pomiaru stężenia glukozy we krwi dokonał w 1956 roku doktor Leland Clark z Cincinnati wraz z wynalazkiem elektrody mierzącej glikemię. Pierwsze szerzej stosowane urządzenie testowe stworzył w 1970 roku Anton H. Clemens. Jego wczesnego glukometru, opartego o paski testowe, zaczęły używać w leczeniu cukrzycy szpitale w całych Stanach Zjednoczonych.

Od lat 80. nastąpił szybki rozwój rodzajów glukometrów

W tym takich do zastosowań domowych. Już na początku XXI wieku można było stworzyć urządzenia nieinwazyjne do pomiarów ciągłych w postaci opasek na nadgarstek. Mimo to najczęściej stosowanym dziś rozwiązaniem są glukometry inwazyjne, oparte o dostarczenie do urządzenia próbki krwi.

Glukometr – jak używać?

Już w pierwszym kontakcie z glukometrem odkryjesz, że jego obsługa nie wymaga umiejętności medycznych i nie zajmuje dużo czasu. Technologię uproszczono na tyle, że można ją opisać w kilku łatwych do opanowania krokach. Najpierw pobierz krew z palca, by w dalszej kolejności wykorzystać specjalne paski, za pomocą których przeniesiesz ją do systemu pomiarowego, najczęściej niewielkiego urządzenia elektronicznego.

Przeczytaj:  Cukrzyca u psa, jako najczęściej pojawiające się schorzenie u czworonogów

Przed użyciem

W celu usunięcia drobnoustrojów z powierzchni skóry umyj dokładnie ręce w ciepłej wodzie, używając mydła. Unikaj dezynfekcji rąk za pomocą specjalnych płynów odkażających, gdyż może to wpłynąć na zafałszowanie wyników badania. Dobrą praktyką będzie rozmasowanie opuszki palca dla zwiększenia krążenia przed pobraniem krwi.

Nakłucie palca

Kroplę krwi potrzebną do pomiaru uzyskasz przez nakłucie opuszki palca specjalnym lancetem jednorazowym, bądź nieco większym, wielokrotnego użytku. Nakłuwacz posiada niewielką igłę, której głębokość działania można regulować za pomocą obrotu główką. Zalecamy zastosowanie lancetu ukośnie, z boku lub pod kątem prostym, z góry. Krew wypłynie sama, bez konieczności dodatkowego wyciskania. Cała procedura nie jest bolesna, nie powoduje dalszego krwotoku i trwa zaledwie kilka sekund.

Wykorzystanie paska

Paski do glukometrów w niektórych wersjach należy zakodować przed użyciem poprzez włożenie ich do urządzenia, aż na ekranie ukaże się kod identyczny z tym z opakowania pasków. Gdy będziesz miał przygotowaną kroplę krwi, nałóż ją na pasek w wyznaczonym miejscu, bądź przyłóż z boku aż do wessania krwi przez urządzenie. Wynik pomiaru poziomu glukozy we krwi w mg/dl pojawi się na wyświetlaczu po około 10 sekundach.

Glukometr – kontrola prawidłowego działania

Może zdarzyć się, że do pomiaru wykorzystasz niewystarczającą ilość krwi i konieczne będzie powtórzenie działania. Glukometry nie są też całkowicie niezawodne i dlatego warto zadbać o precyzję urządzenia, stosując przy otwarciu każdego nowego opakowania pasków płyn kontrolny. Nanieś płyn na pasek podobnym sposobem jak przy standardowym pomiarze i jeśli uzyskany odczyt mieści się między wysokimi a niskimi wartościami poziomu glukozy, możesz być pewien, że urządzenie działa poprawnie.

Niezawodność i ergonomia – na co zwrócić uwagę przy zakupie glukometru?

Glukometr jest urządzeniem częstego użytku. Dlatego tak ważne jest, aby był niezawodny i ergonomiczny. Co powinno wpływać na decyzję o zakupie?

Przeczytaj:  Cukrzyca noworodkowa: objawy, rozpoznanie i leczenie u dziecka

Dokładność pomiaru

Nowe standardy Unii Europejskiej wymagają od wprowadzanych na rynek glukometrów wysokiej dokładności wyników. Oznacza to, że 95% pomiarów powinno mieścić się w granicy błędu. Przed zakupem upewnij się, że twój glukometr spełnia unijny standard ISO 15197:2013.

Pamięć urządzenia

Jeśli nie planujesz korzystać z komputera do monitorowania poziomu cukru we krwi, konieczne będzie odwołanie się do wewnętrznej pamięci urządzenia. Zadbaj o to, by twój glukometr mieścił co najmniej 300 pomiarów.

Komunikacja z komputerem

Dużym ułatwieniem w kontroli przebiegu cukrzycy jest możliwość połączenia działania glukometru z oprogramowaniem komputerowym. Sprawdź, czy twój model ma możliwość komunikacji z komputerem za pomocą kabla USB oraz, czy istnieje oprogramowanie i sterowniki konieczne do prawidłowej obróbki cyfrowej danych z urządzenia. Warto także pomyśleć o zapisywaniu wyników, aby potem w razie konieczności wysłać do lekarza prowadzącego. W tym celu najlepiej spisywać wyniki w dowolnym edytorze tekstu, a następnie zapisać go w formacie PDF.

Cechy eksploatacji

Przy zakupie glukometru bardzo ważne będą także parametry takie jak rozmiar wyświetlacza (dla osób o słabszym wzroku) i ogólna wielkość urządzenia, która wpłynie na jego przenośność. Z szerokiej gamy urządzeń na rynku wybierz takie, które odpowiadać będzie twoim wymogom pracy. Nie wahaj się przyjrzeć urządzeniu z bliska już w aptece, czy sklepie elektronicznym, tak by jego ergonomia nie zawiodła cię już po zakupie.

Glukometr – pomocnik w cukrzycy. Podsumowanie

Wynalazek glukometru ułatwił życie milionom diabetyków. Jak widzisz, sposoby jego stosowania pozwalają na łatwe wykorzystanie takiego pomocnika w domu. Dzięki kilku prostym krokom masz możliwość precyzyjnego monitorowania poziomu glukozy we krwi. Dlatego warto kupić glukometr ergonomiczny i obsługujący połączenie z komputerem. Wybór i korzyści są ogromne.

Anna Kondziela
586 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *