Dieta

Czy cukrzyk może jeść jabłka?

czy cukrzyk może jeść jabłka

Chorujesz na cukrzycę? W takim razie na pewno wiesz, jak ważna jest odpowiednia dieta przy tej chorobie. Wskazane są ryby, chude mięso, owoce i warzywa. Jednak nie każde owoce są dobre dla diabetyków. Odpowiadamy na pytanie, czy cukrzyk może jeść jabłka i wyjaśniamy, jakie owoce podwyższają indeks glikemiczny.

Dieta cukrzyka

Jednym z kluczowych elementów leczenia cukrzycy jest dieta, która skupia się na kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i unikaniu pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym. Ważne jest, aby unikać produktów wysokoprzetworzonych, bo zwykle zawierają one dużo cukru, tłuszczów nasyconych i soli. Aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, należy jeść regularnie w ciągu dnia. Wskazane jest chude mięso, ryby, produkty zbożowe i pełnoziarniste, warzywa i owoce. Jednak nie wszystkie owoce mają niski indeks glikemiczny. Wyjaśniamy, jakie owoce mogą znaleźć się w diecie cukrzyka, a których unikać.

Jakich owoców musi unikać cukrzyk? Czy cukrzyk może jeść jabłka?

Owoce wchodzą w zakres zrównoważanej, zdrowej diety. Są źródłem wielu cennych składników  odżywczych, takich jak witaminy, błonnik, przeciwutleniacze i minerały. Jednak zawierają też cukier, dlatego diabetycy powinni je spożywać w umiarkowanej ilości. Najlepiej wybierać owoce o niskim poziomie glikemicznym. Jabłka to jedne z najbardziej popularnych owoców. Smakują wielu osobom, a do tego często występują w tradycyjnej polskiej kuchni. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy cukrzyk może jeść jabłka. Te owoce obniżają stężenie cholesterolu i zawierają spore ilości witaminy C. Mają właściwości przeciwutleniające oraz przeciwnowotworowe. Dobra wiadomość dla cukrzyków jest taka, że mają także niski indeks glikemiczny. Jeśli spożywa się je na surowo i ze skórką to nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Oczywiście lepiej jest zrezygnować z suszonych jabłek i słodzonych soków. Inne owoce dozwolone przy cukrzycy to rabarbar, poziomki, melony, cytryny i grejpfruty.

Przeczytaj:  Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Diabetycy powinni unikać owoców, które mogą podnosić cukier, należą do nich między innymi:

  • winogrona;
  • śliwki;
  • daktyle;
  • czereśnie.

Z diety należy także wykluczyć suszone i kandyzowane owoce, bo zawierają one bardzo duże ilości cukru i są wysoko kaloryczne.

Dieta cukrzycowa może się różnić w zależności od zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiedni jadłospis.

Anna Kondziela
584 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Dieta

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym – jakiej żywności lepiej nie jeść?

Zastanawiasz się, jak produkty o wysokim indeksie glikemicznym wpływają na twój organizm? Chciałbyś wiedzieć, jakiej żywności lepiej unikać? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Dieta

Węglowodanowe produkty – które warto spożywać, a których lepiej unikać?

Zastanawiasz się, czy istnieją dobre i zdrowe węglowodanowe produkty? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o węglowodanach. Zachęcamy do lektury!
Dieta

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – co jeść na diecie z niskim IG?

Jesteś ciekawy, jakie produkty o niskim indeksie glikemicznym powinno się spożywać podczas diety o niskim IG? W naszym artykule znajdziesz przykłady najpopularniejszych artykułów spożywczych, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *