Cukrzyca

Czy lekarz diabetolog może wystawić L4? Kiedy warto się do niego udać?

Cukrzyca uznana została za chorobę cywilizacyjną. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji np. niewydolności nerek, udarów, a nawet nagłej śmierci. Diabetolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem choroby. Czy może wystawić L4?

Pierwszymi objawami cukrzycy może być nadmierne zmęczenie i senność, silne pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Dodatkowo chorzy mogą mieć problemy z wyraźnym widzeniem i utratą wagi. Wystąpienie niepokojących objawów zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może zlecić badania, a w razie konieczności wypisać skierowanie do diabetologa. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Diabetolog – specjalista od cukrzycy

Osoby z rozpoznaniem cukrzycy pozostają pod stałą kontrolą lekarza diabetologa. Pacjenci, którzy mają nieprawidłową glikemię, powinni także zasięgnąć porady tego specjalisty. Diabetolog musi otoczyć szczególną troską i opieką chore dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i pacjentów, którzy w nieprawidłowy sposób kontrolują stan zdrowia. Niekiedy pomocna może się również okazać konsultacja lekarska online, dzięki której chory dowie się, jakie dalsze kroki powinien podjąć.

Należy udać się do diabetologa, gdy zaobserwujemy objawy sugerujące cukrzycę, takie jak częste oddawanie moczu, ciągłe pragnienie, zmęczenie czy utrata wagi bez wyraźnego powodu. Wizyta u diabetologa jest również ważna w przypadku osób z rodzinną historią cukrzycy, w celu przeprowadzenia badań przesiewowych oraz ustalenia indywidualnych zaleceń dotyczących stylu życia. Ponadto, osoby już zdiagnozowane z cukrzycą powinny regularnie konsultować się z diabetologiem, aby kontrolować poziom cukru we krwi, dostosowywać leczenie i monitorować ewentualne powikłania.

Kto korzysta z pomocy diabetologa?

Diabetolog zajmuje się diagnozowaniem, a także leczeniem cukrzycy oraz stanu przedcukrzycowego. Do specjalisty trafiają osoby z:

  • nieprawidłową glikemią na czczo;
  • nieprawidłową tolerancją glukozy;
  • hipoglikemią, czyli zbyt niskim stężeniem cukru we krwi;
  • cukrzycą typu 1 (młodzieńczą);
  • cukrzycą typu 2;
  • cukrzycą w ciąży.
Przeczytaj:  Objawy cukrzycy – jak rozpoznać chorobę?

Aby umówić się na wizytę do diabetologa, niezbędne jest skierowanie od lekarza ogólnego lub, w przypadku dzieci, od pediatry.

Czy diabetolog może wypisać L4? Kiedy jest konieczne?

Jak każdy specjalista, także diabetolog, może wystawić zwolnienie lekarskie. Warto zaznaczyć, że L4 można również uzyskać online, podobnie jak receptę. To rozwiązanie, które przydaje się na przykład, gdy kończy się recepta na tabletki antykoncepcyjne lub inne leki przyjmowane na stałe. Kiedy lekarz decyduje się wystawić choremu zwolnienie? Najczęściej, gdy doszło do epizodu ostrej hipoglikemii lub hiperglikemii, ponieważ ich skutki mogą być poważne.

Powikłania cukrzycy

Do ostrych powikłań cukrzycowych zalicza się przede wszystkim kwasicę i śpiączkę ketonową, czy kwasicę mleczanową. Przewlekłe powikłania to zmiany w naczyniach krwionośnych i w nerwach, których rezultatem może być zawał serca lub udar mózgu. Nieleczona lub nieprawidłowo prowadzona cukrzyca przyczynia się do znacznego osłabienia układu odpornościowego. Chorzy mogą dość często zapadać na różne infekcje. Powikłania mogą wymagać wysłania chorego na L4.

Cukrzyca – choroba, której nie wolno lekceważyć

Badania przeprowadzane nad cukrzycą pokazują, że u chorych znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia udaru (zwiększa się ono o 3% każdego roku), natomiast z powodu choroby wieńcowej umiera aż 50% diabetyków. Co więcej, ryzyko uszkodzenia nerek jest około 17 razy większe niż w przypadku osób niecierpiących na cukrzycę. Późnym powikłaniem choroby może być także utrata wzroku lub konieczność amputowania kończyny.

Nie lekceważ cukrzycy!

Statystyki są nieubłagane, liczby mówią same za siebie – cukrzyca jest schorzeniem, którego nie można lekceważyć. Chorzy powinni pozostawać pod opieką specjalisty, przyjmować przepisane leki i stosować się ściśle do zaleceń. Niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta i dostosowana do stanu zdrowia aktywność fizyczna. Jeśli dolegliwości nasilają się, a kondycja pacjenta pozostawia wiele do życzenia, konieczne może być zwolnienie z pracy.

Przeczytaj:  Cukrzyca - objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Cukrzyca a L4

Zwolnienie lekarskie to czas, w którym pacjent ma zająć się swoim stanem zdrowia, zadbać o siebie, by mógł wrócić do pracy i wykonywać obowiązki służbowe. Trzeba pamiętać, że chory, przemęczony pracownik nie jest efektywny i nie ma możliwości pracować tak produktywnie, jak osoba całkowicie zdrowa. Z drugiej strony należy pamiętać o wykorzystywaniu L4 zgodnie z ich przeznaczeniem.

Podczas przebywania na zwolnieniu, należy stosować się do zaleceń lekarza 

Warto zwrócić uwagę na adnotację, czy pacjent może chodzić, czy powinien pozostać w łóżku. Dozwolone są czynności, które mają pomóc w szybkim powrocie do zdrowia (wizyty u lekarza, w aptece, wyjście na rehabilitację, spacer). Nie należy jednak przemęczać się i podejmować aktywności, które mogą pogorszyć stan zdrowia lub wydłużyć okres rekonwalescencji.

Jeśli cierpisz na cukrzycę i obserwujesz niepokojące objawy, nie zwlekaj, udaj się do lekarza, a jeśli to konieczne skorzystaj ze zwolnienia z pracy. Pamiętaj, że twoje zdrowie jest najważniejsze.

Anna Kondziela
582 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży: objawy, leczenie i dieta

Ważnym aspektem leczenia jest regularne podawanie insuliny, ponieważ organizm pacjentów z cukrzycą młodzieńczą nie produkuje tej substancji w wystarczającej ilości. Wsparcie rodziny…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *