Cukrzyca

Jazda na rowerze a cukrzyca. Aktywność fizyczna w cukrzycy

jazda na rowerze a cukrzyca

Czy cukrzyca typu 1 oraz cukrzyca typu 2 jest przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze, ćwiczeń fizycznych? Diagnoza bywa szokiem i skłania do zastanowienia nad nawykami, które uchronią od rozwoju choroby. Jak wygląda zależność – jazda na rowerze a cukrzyca?

Cukrzyca bywa konsekwencją siedzącego trybu życia, nieprawidłowo skomponowanej diety czy otyłości. Ruch ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrej kondycji, pomaga zapobiegać rozwojowi choroby, i pozwala zachować piękną sylwetkę. Trening jest nie tylko jedną z metod prewencji, lecz także leczenia cukrzycy. Lekarze zalecają, by nie rezygnować z aktywności, jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Jaka jest relacja pomiędzy jazdą na rowerze a cukrzycą? Przybliżamy ten temat.

Jazda na rowerze a cukrzyca – wysiłek fizyczny w cukrzycy

Poziom cukru po wysiłku zmienia się, zarówno u zdrowych, jak i u chorych na cukrzycę. Stężenie glukozy we krwi zależy od intensywności i czasu trwania wysiłku. W przypadku diabetyków reakcje organizmu mogą być różne w zależności od tego, czy leczeni są insuliną, czy w inny sposób. U chorych z dużym niedoborem insuliny poziom cukru we krwi po wysiłku zwiększa się znaczący sposób. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia hiperglikemii (poziom glikemii powyżej 140 mg/dl). U diabetyków przyjmujących insulinę, może dojść do niedocukrzenia, czyli hipoglikemii. Aby zapobiec tego rodzaju powikłaniom, należy zachować ostrożność i stosować się do wskazówek lekarza. Czy zatem cukrzycy mogą wsiadać na rowery i cieszyć się przejażdżką? To jeden ze sportów polecanych przez specjalistów.

Aktywność fizyczna w cukrzycy

Lubisz jazdę na rowerze, a cukrzycę chcesz mieć pod kontrolą? Właściwy sposób odżywiania oraz odpowiednio dobrana forma aktywności są zalecane przez lekarzy, ponieważ przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia. Pływanie, wspomniana jazda na rowerze, ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia aerobowe, trening siłowy czy nordic walking to idealny wybór dla osób zmagających się z cukrzycą. Trzeba jednak pamiętać, aby wysiłek nie był zbyt intensywny i przesadnie długi. Specjaliści podkreślają, że trening powinien być także przeprowadzany regularnie, a aktywność zwiększana stopniowo. 

Przeczytaj:  Objawy cukrzycy – jak rozpoznać chorobę?

Trening idealny, czyli zasady uprawiania sportu

Umiarkowany wysiłek fizyczny obniża poziom glukozy we krwi i wspomaga działanie insuliny.

  1. W trakcie treningu ważne jest kontrolowanie tętna i poziomu cukru.
  2. Ćwiczenia zawsze należy dostosować do możliwości chorego, a także ogólnej kondycji.
  3. Nie wolno dopuścić do odwodnienia, płyny należy uzupełnić od razu po ćwiczeniach.
  4. Wybierając się na przejażdżkę, zabierz ze sobą butelkę wody i przekąskę (odpowiednią dawkę węglowodanów).
  5. Pamiętaj, że nie można jeździć na czczo, a każdy trening najlepiej rozpocząć dwie godziny po posiłku.
  6. Lepiej zrezygnować z aktywności przy gorszym samopoczuciu, gdy jesteś przeziębiony lub osłabiony, ponieważ problem może pogłębić jazda na rowerze, a cukrzycę także musisz mieć na uwadze.
  7. Zawsze bierz ze sobą identyfikator, który informuje o chorobie.
  8. Zanim rozpoczniesz trening, sprawdź wartość glikemii (stężenie cukru we krwi).
  9. Podczas jazdy nie doprowadzaj do przegrzania organizmu – ubieraj się na cebulkę.

Jazda na rowerze a cukrzyca – zalety aktywności

Jazda na rowerze ma naprawdę wiele zalet. Skorzystać mogą zarówno osoby zdrowe, jak i mające problem z utrzymaniem cukru na właściwym poziomie. Trening w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pomaga regulować stężenie glukozy. Regularna aktywność fizyczna zwiększa odporność organizmu, usprawnia działanie układu krążenia i układu oddechowego, a oprócz tego przyczynia się do redukcji masy ciała.

Dzięki jeździe na rowerze modelujesz sylwetkę, poprawiasz kondycję, zrzucasz nadprogramowe kilogramy, wzmacniasz plecy. Oczywiście, aby czerpać jak najwięcej korzyści ze sportu, musisz pamiętać o najważniejszych zasadach. Niech wysiłek będzie umiarkowany, podejmowany regularnie, zwiększany stopniowo. Zwracaj uwagę na samopoczucie, kontroluj się i dbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze, a cukrzyca nie będzie przeszkodą uniemożliwiającą aktywny wypoczynek!

Zobacz także:

Przeczytaj:  Objawy cukrzycy u dzieci – co powinno wzbudzić twój niepokój?
Anna Kondziela
124 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Czym jest hipoglikemia?

Cukrzyca bywa często mylona z hipoglikemią. A warto wiedzieć, że to dwa, zupełnie inne pojęcia. Chcesz wiedzieć, czym się różnią? Przeczytaj nasz…
Cukrzyca

Czy lekarz diabetolog może wystawić L4? Kiedy warto się do niego udać?

Cukrzyca uznana została za chorobę cywilizacyjną. Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji np. niewydolności nerek, udarów, a nawet nagłej śmierci. Diabetolog zajmuje się…
Cukrzyca

Czy przy cukrzycy są zmiany skórne?

W dzisiejszych czasach cukrzyca stała się coraz bardziej powszechnym problemem zdrowotnym. Jest to choroba metaboliczna, która powoduje zwiększone stężenie cukru we krwi,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *