Cukrzyca

Paski do glukometru – co to takiego? Gdzie je kupić i ile kosztują?

paski do glukometru

Masz problem z cukrzycą? Pamiętaj, aby regularnie kontrolować poziom stężenia glukozy we krwi. Przydadzą ci się sprawdzony glukometr, nakłuwacz i dedykowane paski do glukometru. Dzięki nim wykonasz pomiar i poznasz stężenie cukru w organizmie.

Diabetycy często bagatelizują złe samopoczucie, które może wynikać ze zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Jeśli masz swój glukometr, możesz samodzielnie wykonać badanie w domu. Podczas pobierania próbki ważne jest stosowanie się do ogólnie przyjętych zasad higieny. Profesjonalny sprzęt pozwoli ci w zaledwie kilka sekund dowiedzieć się, czy stężenie cukru jest prawidłowe. Sprawdzaj je z częstotliwością zalecaną przez lekarza prowadzącego. Najczęściej poleca się przeprowadzanie pomiaru minimum 2 razy dziennie – na czczo i po spożyciu posiłku. 

Jak działa pasek testowy do badania poziomu cukru?

Zasada działania urządzenia do sprawdzania glikemii jest banalnie prosta. Generuje ono prąd elektryczny, którego natężenie jest wprost proporcjonalne do poziomu stężenia cukru. Metoda ta pozwoli ci na uzyskaniu wyniku nawet z niewielkiej próbki krwi, a także wykluczy błąd pomiarowy wynikający z ewentualnych zanieczyszczeń paska. 

Przed pobraniem próbki pamiętaj o przygotowaniu.

1. Dokładnie umyj ręce.

2. Wytrzyj dłonie ręcznikiem papierowym albo poczekaj, aż wyschną.

3. Delikatnie rozmasuj opuszkę palca. 

Powyższe zasady pomogą ci prawidłowo pobrać krew niezbędną do samodzielnego pomiaru poziomu glukozy. Pamiętaj również o tym, aby paski testowe do glukometru przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Zapobiegniesz tym samym ryzyku zanieczyszczenia ich powierzchni. Dzięki temu unikniesz błędnego wyniku pomiaru. 

Przeczytaj:  Cukrzyca typu 2 a zapalenie stawów - choroba zwyrodnieniowa stawów kontra podwyższony poziom cukru

Jaka jest budowa pasków do pomiaru stężenia cukru we krwi? Dane techniczne

Dostępne na rynku paski testowe do pomiaru występują w wersjach przeznaczonych do wybranych urządzeń pomiarowych. Z tego względu zawsze sprawdzaj, czy wybrane akcesoria pasują do modelu, którym dysponujesz. W przeciwnym razie prawidłowe wykonanie pomiaru może okazać się niemożliwe. 

Paski do glukometru mają wtopione elektrody i liczne odczynniki chemiczne. Bez tego typu elementów zwyczajnie nie mogłyby działać. Kiedy już umieścisz próbkę na powierzchni paska, krew zachodzi w reakcję z odczynnikiem, a przewodnik emituje impulsy elektryczne. Następnie urządzenie przetwarza impuls i wyświetla na ekranie wynik.

Jakie wartości graniczne możesz odczytać przy pomocy pasków do glukometru? To:

• minimalne wskazanie – 20mg/dL;

• maksymalne wskazanie – 600 mg/dL.

Ile kosztują paski do glukometru?

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, potrzebujesz codziennego dostępu do glukometru. Jak wiesz, urządzenie nie będzie prawidłowo działać, jeśli nie zaopatrzysz się w paski. Z jakiego rzędu wydatkiem musisz się liczyć, chcąc zakupić taki produkt? 

Miesięczna kwota zakupu akcesoriów może wynieść ok. 100 zł. Opakowanie zawierające 50 sztuk testów wystarczy średnio na dwa tygodnie. Jeśli jesteś cukrzykiem typu I lub leczysz się przy pomocy pompy insulinowej, przysługuje ci tzw. ryczałt, czyli zniżka na zakup pasków.

Najpopularniejsze paski do glukometru to wydatek na poziomie 38 zł przy zachowaniu 100% ceny. Wiele firm sprzedaje próbniki do glukometrów w cenie urzędowej, co oznacza, że kwota sprzedaży wszędzie jest taka sama. Wówczas jest to wydatek rzędu ok. 40 zł bez ryczałtu. Z uwagi na zniżki dla cukrzyków, glukometry i paski dostaniesz nawet za około 11-12 zł za opakowanie. Same paski do glukometru w ramach ryczałtu kupisz za ok. 3 zł. 

Przeczytaj:  Pompa insulinowa – czy warto? Wszystko o terapii i refundacji

W jakich sytuacjach otrzymasz zniżkę na paski do glukometru?

Zniżkę na paski testowe do glukometru otrzymasz tylko wtedy, kiedy na recepcie znajdzie się odpowiedni zapis. Może to być:

  • refundacja 30%;
  • odpłatność „R”, czyli ryczałt.

Jeśli na twojej recepcie nie znajdzie się żaden z powyższych zapisów, musisz opłacić 100% ceny podczas zakupu pasków do glukometru. Dla Zasłużonych Krwiodawców nie została uwzględniona żadna zniżka. Paski do badania poziomu glikemii u osób w stanie przedcukrzycowym wydawane są całkowicie bezpłatnie. Udaj się do apteki, aby otrzymać je za darmo. 

Jeśli zdecydujesz się na zakupy przez Internet, możesz natknąć się także na podróbki pasków. Unikaj niesprawdzonych serwisów, innych niż apteki internetowe, na których sprzedawane są paski do pomiaru glukozy.

Jak zmierzyć poziom cukru we krwi? Krok po kroku

Pomiar poziomu glukozy we krwi wykonuj zawsze z należytą starannością. Jest to zabieg stosunkowo prosty.

  1. Pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy krok to dokładne umycie dłoni i ich wysuszenie. Nawet niewielka ilość wody może doprowadzić do uzyskania błędnego wyniku. 
  2. Po osuszeniu dłoni możesz przystąpić do nakłucia palca, a następnie – naniesienia kropli krwi na pole testowe. Podczas oczekiwania na wynik nie ruszaj gwałtownie glukometrem. Paski testowe do sprawdzenia poziomu cukru we krwi są niezwykle czułe i nawet niewielkie poruszenie może sfałszować wynik. 
  3. Po kilku sekundach oczekiwania wynik zobaczysz na ekranie urządzenia do pomiaru cukru we krwi. 

Prawidłowy wynik stężenia cukru we krwi mieści się w granicach od 70 do 99 mg/dl. Możesz zacząć się martwić, kiedy wyświetlane na ekranie dane przekraczają poziom 120 mg/dl. Co jednak ważne, prawidłowe stężenie cukru we krwi według ogólnie przyjętych norm jest inne na czczo, a inne po posiłku. Po zjedzeniu np. obiadu twój poziom glukozy będzie przez jakiś czas znacznie podwyższony. Może być zbliżony nawet do 200 mg/dl, gdyż cukier ulega wówczas rozkładowi na glukozę, która jest głównym źródłem energii.

Przeczytaj:  Czym jest krzywa cukrowa w ciąży?

Jeśli masz wątpliwości czy wynik na pewno jest wiarygodny, możesz powtórzyć pomiar. Upewnij się jednak, że pasek, którego chcesz użyć, nie jest uszkodzony. To ważne! Kropla krwi powinna być naniesiona na pasek zdatny do użytku. Powinien on być suchy i czysty.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Wywołuje nie tylko gorsze samopoczucie, ale i zaburzenia w pracy całego organizmu, widoczne choćby w poziomie cholesterolu czy kwasu moczowego. Regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi pomogą ci trzymać chorobę w ryzach.

Anna Kondziela
579 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Cukrzyca a męska niepłodność - przyczyny, objawy i diagnoza

Osoby zmagające się z cukrzycą często wykazują obniżoną sprawność układu rozrodczego. To zjawisko jest szczególnie widoczne w kontekście męskiej niepłodności. Problem może…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 1 - czy można ją odziedziczyć i w jaki sposób?

Badania sugerują, że genetyka może mieć wpływ na rozwój cukrzycy typu 1, ale nie jest to jedyny czynnik decydujący. Wielu ekspertów uważa,…
Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 - nowe metody leczenia i innowacyjne leki

Jednym z najbardziej obiecujących aspektów nowej generacji leków na cukrzycę typu 2 jest ich skoncentrowane działanie na korzenie problemu. Innowacyjne substancje aktywne,…

2komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *