Trądzik – jak leczyć?

Walka z trądzikiem może być bardzo trudna i trwać latami, a nawet miesiącami. Szukanie remedium na chorą skórę, stosowanie leków na receptę, preparatów wspomagających i ziół też bywa często męczące. Nie ma niestety jednej złotej recepty na skórę trądzikową, ale zawsze warto szukać jak najlepszego rozwiązania.

Przyczyny trądziku

Problemy z trądzikiem mają najczęściej osoby młode, u których w procesie dojrzewania produkowana nadmierna ilość hormonów płciowych androgenów. Można też być obciążonym genetycznie lub nabawić się trądziku kosmetycznego. Szczególnie kobiety są narażone na ten typ schorzenia, po stosowaniu różnych pudrów czy innych preparatów pielęgnacyjnych, zamykających pory. Trądzik występuje też czasami jako skutek uboczny zażywania niektórych leków lub w następstwie kontaktu skóry z czynnikami drażniącymi, np. chlorem. Każdy typ schorzenia wymaga konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia ukierunkowanego leczenia.

Jak się objawia trądzik?

W wyniku toczącego się stanu zapalnego w zaskórnikach zapoczątkowanego przez namnażające się bakterie beztlenowe, powstają bolące wykwity skórne, krostki, grudki i torbiele ropne. Zaskórniki mogą być otwarte, z wydobywającą się z nich rogowo-łojową wydzieliną, lub drobne, białe zamknięte. Może pojawić się pieczenie i swędzenie, a w bardzo nasilonych objawach nawet gorączka. Gojące się rany po trądziku pozostawiają często nieestetyczne blizny, które szpecą twarz i trudno je wyeliminować.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *